25 saniyede bakterileri öldüren teknolojik bulaşık makinesi geliştirildi

Posted by

Bir araştırmaya nazaran, fütüristik bir bulaşık makinesi teknolojisi yakında su, elektrik ve deterjandan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Almanya’daki Dortmund Teknik Üniversitesi ve Almanya Münih Teknik Üniversitesi’nden araştırmacılar, bulaşıkları temizlemek için deterjan yerine çok ısıtılmış buhar kullanan bir bulaşık makinesi sisteminin simülasyonlarını gerçekleştirdiler.

Kızgın buhar, kaynar sudan elde edilen doymuş buharın ısıtılmasıyla üretilen son derece yüksek sıcaklıktaki bir tahlildir.

Daily Mail’in haberine nazaran, bilgisayar simülasyonlarının sonuçları, bu türlü bir bulaşık makinesinin yalnızca 25 saniyede bir tabaktaki bakterilerin yüzde 99’unu öldürebileceğini gösteriyor.

HENÜZ ÜRETİME BAŞLANMADI

Söz konusu bulaşık makinesi şimdi sadece bir bilgisayar modeli olarak var ve fizikî bir obje değil, lakin araştırmacılar, çalışmalarının yeni kuşak bulaşık makinelerinin geliştirilmesi için bir temel oluşturduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, Physics of Fluids’te yayınlanan makalelerinde, “Bulaşık makinelerinde kimyasal paklık unsurları kullanılmadan su tüketimini ve paklık mühletini azaltmanın bir yolu olarak çok ısıtılmış buharın kullanılması, restoranlar, oteller ve hastaneler için büyük bir gelecek potansiyeline sahip” dediler.

Geleneksel bulaşık makineleri, elektrik kullanan uzun evreler gerektirirler ve hem içeri hem dışarı pompalanan deterjan, su kaynaklarına salınarak çevreyi kirletir.

Araştırmacılar, çok ısıtılmış buharlı bulaşık makinelerinin daha tesirli ve etraf dostu bir tahlil sağlayabileceğini sav ediyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.