3 bin nüfuslu Avşa’da 180 bin kişi tatil yapıyor!

Posted by

Marmara Adalar Belediye Lideri Süleyman Aksoy, yoğunluk nedeniyle arıtılan deniz suyunun yüzde 150 artırıldığını söyledi. Günlük arıtılan su ölçüsünün 6 bin 500 ton olduğunu belirten Aksoy, son yılların en kalabalık dönemini geçirdiklerini de aktardı.

Marmara ilçesine bağlı Avşa Adası, yaz tatilinde ağır ilgi görüyor. 3 bin 173 kişinin yaşadığı Avşa’da, şu an 180 bin kişi tatil yapıyor. Ek deniz otobüsü ve otomobilli vapur seferlerinin düzenlendiği Avşa’da, tüm otel ve pansiyonlar da doldu. Tam kapasiteye ulaşılan adada; yer bulamayan tatilciler kumsaldaki şezlonglarda ya da parklardaki banklarda kalıyor. Su muhtaçlığı ise deniz suyunun arıtılması ile elde edilen sudan karşılanıyor.

‘BOŞ PANSİYONUMUZ YA DA OTELİMİZ YOK’

Marmara Adalar Belediye Lideri Süleyman Aksoy, deniz suyunun arıtılarak içme ve kullanma suyuna dönüştürüldüğü birinci tesisin Avşa Adası’nda olduğunu hatırlattı. Aksoy, yoğunluk nedeniyle artırılan deniz suyunun yüzde 150 artırıldığını söyledi. Günlük arıtılan su ölçüsünün 6 bin 500 ton olduğunu tabir eden Aksoy, son yılların kalabalık dönemini geçirdiklerini de aktardı.

Avşa, Marmara, Ekinlik adalarında bayram yoğunluğunu aratmayan bir kalabalık olduğuna değinen Aksoy, “Esnafımızın yüzü gülüyor. Avşa Adamızın nüfusu şu anda yaklaşık 180 bin civarında. Adalarımızda boş pansiyonumuz ya da otelimiz yok. Gelenler turistler, akşamları plajlarımızda, şezlongların üzerinde konaklıyor. Belediye olarak yapmış olduğumuz hizmetler, en üst düzeyde. 24 saat aslına nazaran çalışıyoruz. Adalarımızdaki en büyük sorun; su sorunu. Lakin Avşa Adası’ndaki denizden arıtma tesisimizle kesintiye uğramadan su muhtaçlığını karşılıyoruz” dedi.

KAYNAK: DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.