ABD basınından Abdülhamid Han için ‘Osmanlı’ vurgusu

Posted by

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ni inceledi

Türkiye ve Abdülhamid Han Gemisi’nin Akdeniz’e açılması dünya basınında geniş yer buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdülhamid Han’ın Doğu Akdeniz’deki Yörükler 1 kuyusuna sondaj için uğurladı.

ULUSLARARASI BASIN MANŞETTEN GÖRDÜ

Al Jazeera bu gelişmeyi, “Türkiye, Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama çalışmalarına yine başladı” başlığı ile okurlarına sundu. Haberde merasimde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kelamlarına geniş yer verildi ve rotanın Erdoğan tarafından açıklandığı vurgulandı.

ABD merkezli ABC News haberi, “Türkiye Cumhurbaşkanı salı günü ülkenin en yeni ve en büyük denizaltı hidrokarbon sondaj gemisini vazifeye çıkardı” formunda okurları ile paylaştı. Erdoğan’ın “Kimseden müsaade yahut onay almaya gereksinimimiz yok” sözlerine yer verilen haberde şu sözler yer aldı: “Türkiye’nin başka sondaj gemileri Fatih, Yasal ve Yavuz Türkiye’nin doğal gaz rezervi keşfettiği Karadeniz’de faaliyet gösteriyor. Dört gemiye de Osmanlı padişahlarının isimleri verildi.”

The Brussels Times haberi, “Türkiye, petrol ve gaz için açık deniz sondajına devam ediyor” başlığı ile verdi. Haberde Türkiye’nin bu adımı için şöyle denildi: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye kıyılarında ve kendi sularında yürütüldüğünü vurgulayarak yeni bir petrol ve gaz arama kampanyası başlattı.”

Suudi Arabistan merkezli El Arabiya, “İki yıl sonra, Türk sondaj gemisi tartışmalı Akdeniz sularının dışında faaliyete başladı” başlığıyla haberi sundu.

Alman DW de Erdoğan’ın “Kimseden müsaade yahut onay almaya gereksinimimiz yok” kelamlarına yer verdi ve geminin vazifeye başladığını okurlarına duyurdu.

Çin haber ajansı Xinhua, bu gelişmeyi “Türkiye’nin dördüncü araştırma gemisi Akdeniz’in doğusuna açılıyor” başlığı ile duyurdu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.