Akdeniz’de göçmenleri Türk kaptan kurtardı

Posted by

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul – Akdeniz, Ege Denizi’nden sonra en yoğun düzensiz göçmen trafiğinin yaşandığı açık deniz. Orta Akdeniz’de Libya-Tunus ile İtalya-Malta rotasında hemen her gün düzensiz göçmenlerin geçişi için hayatlarını tehlikeye attıkları görülüyor. Avrupa kıtasına çıkmak isteyen 95 mülteci, bir Türk gemisi tarafından ölümden kurtarıldı.

İngiltere merkezli iletişim sistemi İnmarsat üzerinden çağrı yapan bir sahil güvenlik uçağı, Malta açıklarında göçmenlerin zor durumda olduklarını bildirdi. M/V Aslıhan’ın kaptanı Özcan Dereli, çağrıya ilk yanıt veren oldu. Çakıroğlu Denizcilik’in işlettiği Vanatau bayraklı gemisinin rotasını hemen bölgeye çeviren kaptan, 95 mülteciyi sallarından alarak geminin güvertesine çıkmalarına izin verdi.

92’si Bangladeşli, ikisi Mısırlı ve biri Faslı mültecilere önce ilk yardım desteği ardından gıda verilmesini sağlayan kaptan, Malta Sahil Güvenlik Otoritesi ve diğer uluslararası birimlerle irtibata geçti. Tunus’un Sfax Limanı’ndan İtalya’nın Ortona Limanı’na dökme zeytin çekirdeği götüren M/V Aslıhan’ın güvertesinde yaklaşık 20 saat kalan göçmenler, Akdeniz’de çalışan Alman gönüllü yardım kuruluşu Sea Watch’ın Sea Watch 4 adlı gemisine teslim edildi. 2015 yılında kurulan Sea Watch gerekli işlemler için göçmenleri yetkililere teslim etti.

‘İNSANİ GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Milliyet’e konuşan Çakıroğlu Denizcilik yetkilisi Hüseyin Çebi, “Çaresizce bekleyen 95 insanı kurtardığımız için mutluyuz. Bu bizim için insani bir görevdi. Başta kaptanımız Özcan Dereli olmak üzere tüm gemi çalışanlarımıza özverileri ve insanlıkları için teşekkür ediyoruz ve diliyoruz ki bu insanlık dramına bir an önce çare bulunsun” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.