Araştırma: Saçtan gerilim düzeyi tespit edilebiliyor

Posted by

Meksika ve İzlanda’da yapılan yeni bir çalışmada saçların gerilim düzeyini gösterebileceği belirtildi.

Yaklaşık bin 300 bayanın incelendiği araştırmada, saçtaki kortizol konsantrasyonunun gerilim düzeyini gösterebileceği vurgulandı.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, kortizol düzeyinin bedenin ana gerilim hormonu olduğunu söylerken, çalışmanın kan, idrar yahut tükürük dışında birinci sefer gerilim düzeyini öteki bir yolla öğrenilebileceğini gösterdiğinin altı çizildi.

PLOS Küresel Public Health’de yayımlanan çalışma, Meksika’da 881, İzlanda’da ise 398 bayandan alınan saç örneklerini tahlil etti.

Araştırmacılar bayanların saç köklerinden örnekler alırken, baş derisine en yakın kısımdaki 3 santimetrelik saç incelendi.

Araştırmanın kronik gerilimin teşhisinde umut vaat edebileceği öne sürüldü. 

STRESLİ KÜMENİN SAÇLARINDA YÜZDE 24 DAHA FAZLA KORTİZOL TESPİT EDİLDİ

Saçların ayda 1 santimetre uzadığı ve son üç aylık periyodun incelendiği belirtilen çalışmada, bayanlara hayatları ile ilgili sorular sorulurken, gerilim düzeyleri birinci beşte yer alan bayanların kortizol seviyelerinin son beştekilere nazaran yüzde 24,3 daha yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırma müelliflerinden Reykjavik Üniversitesi bilim insanı Dr. Rebekka Lynch, saçta kortizolün ölçülmesinin kronik gerilimin teşhisinde umut vaat edebileceğini öne sürdüğünü söyledi.

Çalışmanın raporunda ise, “İki farklı coğrafik ve kültürel geçmişe sahip bir bayan örneğinde algılanan gerilim ve saç kortizol konsantrasyonu ortasında bir münasebet bulundu. Çalışma, saç kortizol konsantrasyonunun kronik ruhsal gerilim araştırmalarında geçerli bir biyolojik belirteç olduğu hipotezini destekliyor” tabirleri yer aldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.