Cem Karaca’nın NFT portresine mahkeme mahzuru

Posted by

Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, Ressam Yiğit Mohaç Yücel’in Cem Karaca’nın bir portresini ünlü NFT (Non-fungible Token) satış platformu “Open Sea” üzerinden satışa sunacağını öğrenmesinin akabinde avukatı Av. Görkem Gökçe aracılığı ile İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

– Evrak kapsamında alınan uzman raporunda Yiğit Mohaç Yücel’in NFT olarak satışa sunduğu portrenin Cem Karaca’nın bir fotoğrafından yola çıkılarak hazırlandığı ve Cem Karaca’nın dış görünüşünün ticarileştirildiği, bu nedenle davalının fiillerinin Fikir ve Sanat Yapıtları Kanunu’nu ve kişilik haklarını ihlal eder nitelikte olduğu sonucuna ulaşıldı. Bunun üzerine mahkeme, Cem Karaca’nın portresinin müsaadesiz olarak kullanıldığı internet sitelerine erişimin engellenmesine ve Opensea isimli platformda yer alan, NFT formatında satışa sunulan Cem Karaca portresinin satışının engellenmesine karar verdi.

KARAR TÜRKİYE’DE BİRİNCİ OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Karar ile ilgili konuşan Av. Görkem Gökçe kararın bir mihenk taşı olduğunu belirtti. Bilişim ve teknoloji hukuku konusundaki uzmanlığı ile bilinen Av. Görkem Gökçe “Bu karar bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de NFT ile ilgili verilen birinci ihtiyati önlem kararı. Hatta karar, dünyada bir örnek olabilecek nitelikte. Zira NFT’ler hakkında şimdi tüm dünyada tüzel olarak birtakım belirsizlikler bulunmasına ve bu bahiste çok az örnek olmasına karşın mahkemenin teknoloji çağına uygun hareket ederek olaydaki ihlali durdurmaya karar vermesi, yargının bu çeşit hususlarda güçlü bir refleksinin bulunduğunu gösteriyor” dedi.

Kararın NFT’lerin türel niteliği konusundaki değerine de değinen Av. Görkem Gökçe “NFT’lerin hukuksal niteliği epeyce tartışmalı olmakla birlikte mahkeme bu kararı ile NFT’lerin icra hukukuna husus olabilecek bir malvarlığı bedeli olduğunu kabul etmiş oldu. Karar lehimize olmakla birlikte şimdi bir önlem niteliğinde olup, yargılamanın devamını heyecanla takip ediyoruz” halinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.