Cunda Adası, “Kesin Korunacak Hassas Alan” İlan Edildi

Ege Denizi’nin en büyük dördüncü adası ve antik zamanlardan beri yerleşimlere ev sahipliği yapan Cunda Adası hakkında kritik bir karar çıkarıldı. 13 Nisan tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan karar ile ada, “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda Adası, bu karar ile birlikte alan kullanımı ve alana yönelik tüm etkilerde büyük sınırlamalara kavuşacak. Gerektiği zaman insanların bölgeye girişi dahi engellenebilecek.

“Kesin korunacak hassas alan nedir?”

Cunda Adası

Kesin korunacak hassas alan, bilimsel araştırmalar, eğitim veya çevresel izleme amacıyla özel önlemler alınarak korunacak, kara, su veya deniz alanlarıdır. Bu alanların her biri, bilimsel yönden korunması evrensel değer taşıyan, ilginç özellik ve güzelliklere sahip olan ve ender bulunan alanlardan oluşur. Alanlar, aynı kalacak şekilde korunmaya devam edilir.

Öte yandan bu alanlarda doğal ve kültürel bakımdan alana uyumlu ve düşük yoğunluklu faaliyetlere, tarım ve hayvancılık amaçlı entegre tesislere, hidroelektrik, rüzgâr ve güneş enerji santrallerine ve turizm ve yerleşimlere izin verilebilir.

Türkiye’de bulunan kesin korunacak hassas alanlar arasında Kasrik Boğazı, Sığla Ormanları, Tuzla-Palas Gölü, Düden Şelalesi, Dönemeç Sazlıkları, Düzlerçamı Ormanı, Güver Uçurumu ve Termessos Antik Kenti gibi alanlar da yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir