Daskyleion Antik Kenti’nde 2 bin 500 yıllık su şebekesi bulundu

Posted by

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Bandırma ve Manyas belediyeleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Bandırma Çelebi Liman İşletmesi firmasının dayanağıyla devam eden hafriyatta, 10 metre uzunluğunda 2 bin 500 yıllık su sınırına ulaşıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan İren, “Bu yapı katiyetle bir su altyapı sistemidir ve içme suyu sağlamaya yöneliktir. Bu periyottaki künkler pişmiş topraktan imal ediliyordu ve kireçten harçlarla birbirine tutturuluyordu” dedi.

KONTROL NOKTALARI

Kazı heyeti lideri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan İren, çalışmalarının ağır halde sürdüğünü söyledi. Daskyleion’un değerli bir Birinci Çağ kenti olduğunu vurgulan İren, “Kazıda bulduğumuz pişmiş topraktan yapılmış, kalın su borusu olan künkler, milattan evvel 4. yüzyıla ait”

Suyun küçük bir havuzdan geçtikten sonra kente, güneye gerçek künkler vasıtasıyla aktarıldığını bildiren İren, şöyle devam etti:

“Künklerde yer yer denetim noktaları saptadık. Bu denetim noktaları, künklerde suyun kirecinden ötürü bir tıkanma olursa bu noktalar sayesinde bir tel vasıtasıyla yahut bir öbür aletle bu künklerin tekrardan kullanıma açılması, suyun rahatça akmasını sağlıyor. Bu yapı katiyetle bir su altyapı sistemidir ve içme suyu sağlamaya yöneliktir. Bu devirdeki künkler pişmiş topraktan imal ediliyordu ve kireçten harçlarla birlikte birbirine tutturuluyordu. Bu gereçler zayıf gereçlerdir, yer yer kırılabiliyor. Bizim elimize geçen künkler, hoş korunmuş olarak geçti. Rastgele bir bozulma, yıpranma büyük ölçüde görmedik. Künklerin üstünde kısmen korunmuş bir döşeme gördük, o döşemeyi kaldırdıktan sonra künklerin bu döşemenin altından geçtiğini gördük. Diğer kentlerde, öbür forumlarda bu künklerin toprak üstünde de kullanıldığını biliyoruz.”

Prof. Dr. İren, künklerin kente yanlışsız gidiş tarafı ile rastgele bir çeşme binasıyla buluşup buluşmayacağına ait araştırmalarının sürdüğünü kelamlarına ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.