Der Spiegel deprem bölgesinden bildirdi: ‘Erdoğan, enkaz adayı’

Almanya’nın Der Spiegel dergisi, 6 Şubat’taki Maraş depremlerinden etkilenen bölgelerden Adıyaman ve Antep’ten yaptığı “Seçimlerden önce Erdoğan: Enkaz adayı” başlıklı analizde iki şehirden izlenimlerini paylaştı.

Maximilian Popp imzasıyla yayınlanan haberde, “Türkiye’nin bazı bölgeleri halen yıkılmış durumda. Erdoğan hükümetinin berbat deprem yönetiminden duyulan hayal kırıklığı ise çok büyük. Pazar günü yapılacak seçimlerde insanların öfkesi boşalabilir” denildi.

‘ARTIK DAHA FAZLA GÜCÜMÜZ KALMAMIŞTI’

Yazısına Adıyaman’da yıkılan evinin enkazından günler sonra çıkarılabilen Fatih Karakuş’un anlatımlarıyla başlayan Popp, Karakuş’un eşi ve dört çocuğunun ikisiyle enkaz altında kaldığını, depremin ilk saatlerinde yardım istemek için bağırdıklarını aktardı. Karakuş, bir noktada vazgeçtiklerini söyleyerek, “Artık daha fazla gücümüz kalmamıştı” dedi.

Bundan üç gün sonra hâlâ enkaz altındayken dışarıdan gelen sesleri duyduklarını anlatan Fatih Karakuş, kendisini dışarıdakilere duyurduktan sonra ailesi ile birlikte kurtarılıp hastaneye götürülene kadar iki gün geçtiğini söyledi. Tüm aile üyeleri kurtarılırken, aile üniversite kampüsünde kurulan bir konteynere yerleştirildi.

‘DEPREM, TEK ADAM DEVLETİNİN ZAYIFLIKLARINI GÖSTERDİ’

6 Şubat tarihli Maraş depremlerinde Türkiye’de 50 bin, Suriye’de 8 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 2 milyon kişinin ise evsiz kaldığını hatırlatan Maximilian Popp, depremden üç ay sonra Adıyaman’ın ‘hayalet şehre’ benzediğini belirtti.

Şehirdeki pek çok evin ya tamamen yıkıldığını ya da büyük zarar gördüğünü, şehir nüfusunun yarısının depremlerden sonra göç ettiğini anlatan gazeteci, “Erdoğan, 2017 yılında referandumla tamamen kendisine göre şekillendirilmiş Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni getirdiğinde etkili bir şekilde yöneteceğinin sözünü vermişti. Deprem felaketi, tek adam devletinin zayıflıklarını gözler önüne serdi” değerlendirmesinde bulundu.

‘BU HOŞNUTSUZLUK, ÖNEMLİ OYLARA MÂL OLABİLİR’

Uzmanların araştırma ve açıklamalarına da atıfta bulunan Popp, bu kadar çok kişinin ölmesinin sebebinin inşaat şirketlerinin binaları yönetmeliklere uygun bir biçimde, depreme dayanıklı bir şekilde inşa etmemeleri olduğuna yönelik yerleşmiş bir kanı olduğunu belirtti. Popp, “İnşaat şirketleri, AKP’nin önde gelen katkıcılarından” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 67’sini aldığını hatırlatan gazeteci, “İnsanların deprem sonrası kriz yönetiminden duydukları hoşnutsuzluk, önümüzdeki pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde önemli oylara mâl olabilir. Anketler, mevcut durumda Kemal Kılıçdaroğlu’nu önde gösteriyor” dedi.

ERDOĞAN, DEPREM BÖLGESİNDEYDİ

Depremlerin ardından benzer zorluklar yaşayan ve ‘devletin kendilerini yalnız bıraktığını hissettiklerini’ söyleyen Emine Demirbaş ve eşinin anlatımlarına da yer veren gazeteci Maximilian Popp, hükümetin yıkılan ve zarar gören evlerin yerine bir yıl içinde yenilerinin yapılacağına söz verdiğini aktardı.

Erdoğan’ın nisan ayında Antep’in Nurdağı ilçesine yaptığı ziyareti de hatırlatarak, etkinlik başlamadan saatler önce yolların kapatıldığını, Erdoğan’ın helikopterle geldiğini, sonrasında yaptığı konuşmada ise ‘hükümetinin depremlerden sonra bölgeyi nasıl yeniden inşa edeceğini’ anlattığını aktaran Popp, “Ancak, dinleyenler, Erdoğan’ın açıkladıkları ile çok ilgileniyor gibi görünmüyordu. Kalabalığın yarısı Erdoğan konuşmasını bitirmeden etkinlikten ayrıldı” diye yazdı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir