Diyarbakır’da okul üniformaları raflardaki yerini aldı

Posted by

Yeni eğitim-öğretim yılının açılmasına sayılı günler kala Türkiye’nin her köşesinde okul alışverişi sürat kazandı.

Veliler özgür kıyafetten yana

Öğrencilere muhakkak şartlarda hür kıyafet giyme hakkı tanındığını kaydeden veliler, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, öğrencilerin tek tip üniforma giymeye zorlanmamasını istedi.

“Okul kıyafetlerine talep düştü”

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 1968’den bu yana okul kıyafeti satışı yapan mağazanın sahibi Suat Bakırcı, vatandaşların kıyafetlere talepleri düştüğünü tabir ederek, satışların normalinin altında seyrettiğini belirtti.

“Kıyafetler, okulun simgesinden ötürü mecbur”

İHA’nın haberine nazaran Bakırcı, “Hayat kuralları değerli olduğu için elimizden geldiği kadar fiyatlarda indirim sağlıyoruz. Vatandaşı düşünme mecburiyetindeyiz. Müşteriler fiyatları gördüğünde kimi vakit reaksiyonla kimi vakit da teşekkürle karşılaşıyoruz. Okula eşofmanla giden öğrenciyle üniformayla gidenin ayırt edilmesi için kıyafetler, okulun simgesinden ötürü mecbur alınması gerekiyor.” dedi.

“Her şeyden iki tane alamıyorum”

Oğlunun okul masrafını yapmak için alışverişe çıktığını söyleyen Ayşe Karadeniz ise fiyatların yüksek olduğunu ve olağan şartlarda en az 2 adet elbise alması gerekirken bir tane elbise alacağını kaydetti.

Karadeniz, “Şu an birer adet pantolon, tişört ve sweat alabiliyorum. Bu durum umarım en kısa vakitte düzeltilir.” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.