DSÖ: Avrupa’da maymun çiçeği olayları üçe katlandı

Posted by

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Kluge, basın açıklamasında, örgütün Avrupa bölgesinde maymun çiçeği virüsünün yayılımına dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Avrupa’nın maymun çiçeği salgınının merkezi olmayı sürdürdüğünü belirten Kluge, “15 Haziran prestijiyle DSÖ Avrupa bölgesinde 4 bin 500’ün üzerinde olay tespit edildi. Son iki haftada hadise sayıları üçe katlandı.” bilgisini paylaştı.

Kluge, bölgede doğrulanan olayların büyük çoğunluğunu 21 ile 40 yaş ortası bireylerin oluşturduğunu, hastaların yüzde 99’unun da erkek olduğunu aktardı.

“Şimdiye kadar kimse hayatını kaybetmedi”

Kluge, şimdiye kadar hadiselerin yüzde 10’unun tedavi hedefli hastaneye kaldırıldığını, 1 kişinin ise ağır bakıma alındığını belirtti.

Şimdiye kadar bölgede maymun çiçeği bulaşan kimsenin hayatını yitirmediğini kaydeden Kluge, “Hastalığın çabuk evrilmesi, DSÖ Acil Durum Komitesinin virüsün acil durumuna dair görüşünü kısa vakitte değiştirebilir.” sözlerini kullandı.

Kluge, virüsün daha fazla yayılmasına karşı dünyanın acil ve birlik halinde önlemler alması gerektiğini belirterek, “Bu kadar süratlice yayılan ve adeta her gün, daha evvel etkilenmemiş yerlere ulaşan bir salgına karşı kayıtsız kalınmamalı.” ikazında bulundu.

Maymun çiçeği virüsü

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere 2’ye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

ABD Hastalık Denetim ve Muhafaza Merkezlerinin (CDC) son datalarına nazaran dünya genelinde 31 ülkede toplam 5 bin 323 hadise bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.