Dünyada bir ilk… O ülkede her sigaranın üzerine yazılı ikaz geliyor

Posted by

Kanada, dünyada her sigaraya bir ikaz basılmasını zarurî kılan birinci ülke olmaya hazırlanıyor.

Kanada’nın bu atağı, tütün paketlerindeki fotoğraflı ihtarların tesirini kaybettiği kaygısına dayanıyor. 

Guardian’ın haberine nazaran, Kanada Akıl Sıhhati ve Bağımlılıklar Bakanı Carolyn Bennett hususla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Bu bildirilerin tesirlerini kaybetmiş olabileceğinden telaş ediyoruz.”

“Tek tek tütün eserlerine sıhhat ihtarları eklemek, bu temel bildiriler, toplumsal durumlarda ekseriyetle birer birer sigaraya erişen gençler de dahil olmak üzere, bir paket üzerinde yazılı olan bilgilerden kaçınan insanlara ulaşmasını sağlamaya yardımcı olacaktır” dedi.

Önerilen değişiklik için bir istişare periyodu cumartesi günü başlayacak ve hükümet, değişikliklerin 2023’ün ikinci yarısında yürürlüğe girmesini öngördü.

Sigaraların üzerinde yazılı olacak ileti teklifinin ise “Her nefeste zehir” olduğu belirtildi.

SİGARA İÇME ORANLARI DÜŞÜYOR

Kanada, 2000’lerin başlangıcından bu yana fotoğraf ihtarlarını mecburî kıldı, lakin imajlar on yıl içinde güncellenmedi.

Kanada Kanser Derneği’nde kıdemli bir analist olan Rob Cunningham, direkt sigaraların üzerine basılan ikazların, tıpkı paket ihtarları üzere milletlerarası alanda tanınan hale gelmesini umduğunu söyledi.

Ülkede, sigara içme oranları yıllar içinde istikrarlı bir biçimde düşüyor. Geçen ay yayınlanan Kanada İstatistikleri’nin en son bilgileri, Kanadalıların %10’unun nizamlı olarak sigara içtiğini bildirdiğini gösteriyor. Hükümet bu oranı 2035 yılına kadar yarıya indirmeyi hedefliyor.

StatCan, 20 yaş ve üstü Kanadalıların %11’inin hala sigara içtiğini, buna rağmen 15 ila 19 yaş ortasındaki bireylerin yalnızca %4’ünün sigara içtiğini belirtti.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.