Fenerbahçe – Galatasaray derbisi sonrası dikkat çeken yorum: Risk alsa farka giderdi

Posted by

Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu’nun 32’nci haftasında Galatasaray’ı konuk etti. Heyecan dolu karşılaşma sarı-lacivertlilerin 2-0’lık üstünlüğüyle sona erdi. Müsabakanın ardından yorumcular, dev derbiyi değerlendirdi. İşte Fenerbahçe – Galatasaray derbisine dair yapılan yorumlar…

METİN TEKİN / NTV

“Hem skor hem de oyun anlamında Fenerbahçe adına net bir galibiyet. Hiç tehdit imkanı hatta hiç pozisyon vermeden bitirdi maçı. Galatasaray 1 isabetli şutla bitirdi maçı. Bu takımın ciddi bir kadro sorunu var. Kerem’den başka rakibi tehdit edecek bir adam yok. Bu Galatasaray için büyük bir zaaf. Bulundu yer de çok gerilerde. Ciddi bir üretkenlik sorunu var.”

“Fenerbahçe ikinci golü oyunu Galatasaray’a verdiği zaman buldu. İkinci yarı bir 20 25 dakika oyun Galatasaray’ın az da olsa kontrolündeydi. İkinci golden sonra oyun koptu. Maçı istediği şekilde bitiren bir Fenerbahçe vardı.”

“GERÇEKÇİ BİR OYUN VARDI”

“Çok mu mükemmel oynadı? Hayır. Ama hiç gol pozisyonu vermedi Galatasaray’a iki gol bulunca net bir galibiyet geldi. Fenerbahçe için önemliydi. Başlangıçta ikincilikten de çok uzak kalan bir takım vardı ama zamanla performansları yukarı çıktı. Ve ikincilik hedefine de ulaşan bir Fenerbahçe vardı. Çok görkemli, çok gösterişli bir oyun değildi ama gerçekçi bir oyunla 2-0 kazandı.”

“Fenerbahçe’yi lig ikinciliğinin en güçlü adayı olarak görüyorum. İsmail hocanın demecinden sakin ve sabırlı oynayacaklarının sinyalini vermişti. Fenerbahçe risk alsa farka gidebilirdi. Çünkü Galatasaray’ın ne oyun ne de oyuncu olarak hiç tehditkar bir tarafı yoktu.”

“MAÇIN YILDIZI OSAYI”

“Sol kenarı bu maç hiç görmedik. Rossi, Ferdi ve Omar’ın kanadı yok gibiydi sanki. Osayi tarafında tamamen işler farklıydı. Bence maçın yıldızı Osayi-Samuel. Mevki seçimi çok önemlidir. Osayi’yi alın bir öne koyun sıradanlaşır. Fakat geriye gelip orada oynamayı kabul edince başka bir seviyeye giden bir oyuncu var artık. Futbolda çabukluk çok önemli bir silah. Finalleri çok yeterli değil ama bire birde kolay kolay adam kaçırmıyor.”

“Maçın ilk 20 dakikasında Galatasaray rakibini çok doğru karşıladı. Ama 1-0’dan sonra bunu yapmak çok doğru olmaya bilir. Bir de rakibe giderken hiçbir planı olmayan bir takım. Kadro hakikaten yetersiz. Öne doğru giderken ne beceri ne de bir plan var. Maçta kazanan İsmail Kartal oldu. İstediği oyunu sahaya yansıttı ve galibiyeti aldı. Galatasaray bu orta saha ile hayal ettiği oyunu çok zor ortaya çıkar.”

ÖNDER ÖZEN / NTV

“İlk devre bittiğinde 1 tane isabetli şut vardı. Bir derbi maça göre tempo düşüktü. Galatasaray hiç gidemedi rakip kaleye. Kadro olarak iki takımı karşılaştırmak doğru olmaz. Beşiktaş’a Trabzonspor’a içerde kaybetmiş. Fenerbahçe’ye iki maçta da kaybetmiş. Önemli maçların bir çoğunu kaybetmiş. Çok sayıda mağlubiyet ve direnç gösteremeyen oyuncular var Galatasaray’da.”

“Bir takımın hedefi olmaya bilir. Bu maç önemli bir eşleşmeydi. Fenerbahçe için yarınlara da anlamlar taşıyan bir eşleşmeydi. Galatasaray bugünü bile anlamlandıramadı. Bir derbi maçına çıkar gibi çıkamadı sahaya. Tepki, direnç hiçbir şey. Genç oyuncudan yaşlısına deneyimliden deneyimsize sıfır tepkiyle oynadı Galatasaray.”

“EN RAHAT DERBİ GALİBİYETİ”

“Fenerbahçe son yılların en rahat derbi galibiyetini aldı. Haklı bir galibiyetti. Fenerbahçe’de öne çıkan oyuncular var. Başta Osayi-Samuel olmak üzere. Bir aydır formu gerçekten çok yüksek. Kerem ve Aanholt’u zor durumda bıraktı.”

“Galatasaray’da bir tane bile bu maç iyiydi diyebilecek bir oyuncu görmedim. Normalde Nelsson ve Marcao öyle ya da böyle hep ayakta kalan oyuncular olurlardı. Bu maç onların da katkı yapamadığını gördük. Beklerden hiç katkı alamadı. Üç orta sahasından hiç verim alamadı. Bu şartlar altında Galatasaray’ın kaybetmesi kaçınılmazdı. Fenerbahçe’nin galibiyeti rahat olur görüntüsündeydi ve rahat da oldu.”

“RİSK ALSA FARKA GİDERDİ”

“Fenerbahçe eğer biraz daha risk alsaydı buradan çok farklı bir galibiyette alabilirdi. İsmail hoca geldiğinden beri bir sıralama yapıldığında lig lideri Fenerbahçe. Fenerbahçe kendisinden çok üstte olan takımlara da üstünlük sağlayarak yukarı geldi. Bu kuşun taşa çarpması değil. Kadronun biraz daha etkili kullanılmış olması. Bu yönetim kuruluna bir şeyler verecektir. İsmail hocanın artıları var. Karar vericiler mutlaka bunu dikkate alacaktır. Güvenilir bir oyun oynattı öyle yada böyle.”

“BUNUN ADI ÇARESİZLİK”

“Torrent’e gelecek olursak bunun adı çaresizlik. Bu kadronun başına başka bir teknik adam gelirse onu da çaresiz bırakabilir. Tıpkı Fatih hocayı çaresiz bıraktığı gibi. Bu takım iyi dizayn edilmiş bir takım olmadığı gibi nitelik ve uyum sıkıntısı da ciddi anlamda var. Proje kapsamında alınan oyunculardan Cicaldau, Berkan ve Nelsson oynamış sadece.”

“Galatasaray’ın en az 7 ilk 11 oyuncusuna ihtiyacı var yarışabilmek için ve bunlar nokta atışı olmak zorunda.”

Messi, Neymar ve Mbappe’den aynı maçta gol

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.