Fransa’da akşam maçları yasaklanabilir

Posted by

Enerji tasarrufu kapsamında bir kadro kararlar alınacağını sinyallerini Fransa Spor Bakanı Amelie Oudea-Castera tarafından daha evvel vermişti.

Castera, “Enerji tasarrufu için spor karşılaşmaları hava karardıktan sonra oynanmayabilir. Bu önümüzdeki bir seçenek, bu kış bunu uygulayabiliriz.” açıklamasını yaptı.

Akşam maçları oynanmayabilir

Fransız haber sitesi Footamateur’de yer alan habere nazaran; futbol ve bilhassa ragbideki gece maçları muhtemel bir yasakla karşı karşıya. Bakanlık, stadyum aydınlatmasından güç tasarrufu sağlamayı düşünüyor. Bu uygulamanın hayata geçmesi halinde bilhassa futbol karşılaşmalarının tehlike altında olacağı söyleniyor.

Futbol maçlarının cumartesi ve pazar günleri gece geç saat dilimlerinde oynandığı düşünülürse bu uygulama önemli tartışmaları da beraberinde getireceği düşünülüyor.

Tüketim azaltılmak isteniyor

Enerji tasarrufunun Fransa hükümeti tarafından desteklendiği ve uygulamanın 2 yıl içerisinde ülkedeki güç tüketimini yüzde 10 azaltacağı tabir edildi.
Spor kulüpleri kararı onaylamıyor

Bakanın yaptığı açıklama sonrası futbol ve ragbi maçları önemli halde etkilenecek. Lig idaresi ise kelam konusu uygulamanın yarar getirmeyeceğini ve spor tertiplerini makûs etkileyeceği görüşünü paylaştı.

Yapılan açıklamada, “Bu yaklaşım, akşam maçlarının kıymetli olduğunu gerçeğini değiştirmez. Karşılaşmaların ekonomik ve organizasyonel istikrarlarına hürmet gösterilmesi gerekir.” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.