Gazeteci Çelik’in iddianamesi: Kürtlerin devlete bağlılığını sarstı

Diyarbakır’da 8 Haziran 2022’de gözaltına alındıktan 8 gün sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanan gazetecilerden Ömer Çelik hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Çelik, 14’ü tutuklu toplam 17 meslektaşıyla birlikte 11 Temmuz’da Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. 728 sayfadan oluşan iddianamenin Çelik’e dair hazırlanan bölümünde, haberler ve tanık ifadeleri “örgüt üyeliğine” delil olarak gösterildi.

İddianamede, Sterk Tv ve Medya Haber TV’nin yurtdışında bulunan serverlarından elde edildiği iddia edilen yayın tartışmalarına yer verildi.

‘DEVLETE BAĞLILIK SARSILMIŞ’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Çelik’in her hafta farklı isimleri konuk ettiği “Amed’ten Bakış” adlı programında tartışılan konular suç sayıldı. İddianamede, Çelik’in programında PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi konuklarına yorumlatmasına dair şu değerlendirme yapıldı: “(…) Ülkemizde hukuksuzlukların İmralı nezdinde toplumun her alana yayılarak her kesime sirayet ettiğini, PKK/KCK terör örgütü elebaşı hükümlü terörist Abdullah ÖCALAN’a yakalandığı günden bugüne kadar –sözde- tecrit uygulandığı, Cumhuriyetin ilanından bugüne kadar Kürt halkına yönelik yok sayma, soykırım, katliam ve asimilasyon politikaları uygulandığı yönünde PKK/KCK terör örgütü elebaşı hükümlü terörist Abdullah ÖCALAN’a önem atfedici ve Kürt halkının devletine olan bağlılığını ve güvenini sarsıcı şekilde konuşmalar gerçekleştirdiği (…)”

İddianamede, Çelik’in “uluslararası komplo” ifadesini kullanmasıya “örgütün argümanları doğrultusunda” hareket ettiği iddia edildi. Bu iddialar ise, Çelik’in programının yayınlandığı tarihlerde farklı sitelerde de yayınlanan KCK’nin açıklamaları dayanak yapıldı.

Çelik’in programında, HDP’nin tutuklu eski vekillerinden Semra Güzel hakkındaki iddialara dair değerlendirmeleri de iddianamede yer aldı. İddianamede, Çelik’in hükümet yanlısı medya tarafından Güzel’e dair ortaya atılan iddiaları “linç kampanyası” olarak nitelendirdiği ve böylece “PKK’yi meştulaştırdığı” ileri sürüldü.

HAK İHLALLERİ HABERLERİ SUÇ

Çelik’in çeşitli tarihlerde yaptığı haberler de suçlamalara delil olarak gösterildi. Çelik’in 15 Nisan 2022’de zırhlı araçların çarpması sonucu hayatını kaybeden çocuklarla ilgili yaptığı “Yaşam hakkı’nın bölgedeki karşılığı: Öldürülmeme hakkı!” başlıklı haberi; 28 Mart 2022’de Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yayınlanan ve Diyarbakır’da 2006 yılında başlayıp diğer kentlere yayılan 28 Mart olaylarına dair yaptığı derleme haberi; 15 Mart 2022’de Newroz süreçlerine dair analiz haberi de suç sayıldı.

Çelik’in evinde yapılan baskında el konulan hafıza kartlarındaki haberlerine dair fotoğrafları ile gizli tanık beyanları da suçlama konusu yapıldı. HDP’nin hazine yardımlarına bloke konulması kararına delil yapılan gizli tanık “CV23TY45UP78″in, Çelik’e dair beyanları da bu iddianameye girdi. Söz konusu gizli tanığın, Çelik’in her hafta yayınlanan programlarına dair “program yapıyordu” yönündeki beyanları iddianamede yer aldı.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Diyarbakır merkezli yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran 2022’de Kürt gazeteciler ve çalıştıkları yapım şirketlerine baskın düzenlenmişti. Gazeteciler, 8 gün emniyet müdürlüğünde gözaltında tutulduktan sonra 16 Haziran’da adliyeye sevk edilmişti. Gazetecilerden JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş ile Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı. Gazeteciler Gülşen Koçuk, Esmer Tunç, Mehmet Yalçın ve Kadir Bayram ile Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. (HABER MERKEZİ)

15’İ TUTUKLU 18 GAZETECİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklu bulunan gazeteciler Abdurrahman Öncü, Aziz Oruç, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Mazlum Güler, Mehmet Ali Ertaş, Neşe Toprak, Ömer Çelik, Ramazan Geciken, Remziye Temel, Serdar Altan, Suat Doğuhan, Zeynel Abidin Bulut ve Mehmet Şahin ile tutuksuz Kadir Bayram, Esmer Tunç ve Mehmet Yalçin hakkında iddianame hazırladı. 728 sayfadan oluşan iddianame, Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek duruşma için 11 Temmuz’a gün verildi.

ALAĞAŞ’IN DOSYASI AYRILDI

Tutuklu JINNEWS Yazı İşleri Müdürü Safiye Alağaş ile tutuksuz yargılanan gazeteci Gülşen Koçuk hakkındaki dosyalar, 21 Mart tarihli kararla tefrik edildi. Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen ise bu iddianamede yer almadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir