Google, Android 13 güncellemesine resmen başlıyor

Posted by

Google, 18 Mayıs’ta başlayan I/O 2021 geliştirici konferansının birinci gününde, birçok yeni bilhassa birlikte gelen Android 12 güncellemesini tanıtmıştı. Güncellemenin kararlı sürümü ise akıllı telefonlara dağıtılmaya devam ediyor.

Öte yandan Google, Android 13 işletim sistemi üzerindeki çalışmalarını hızlandırdı. Şirket, yeni Android 13 kararlı sürümünü Pixel modellerine dağıtmaya başladı.

Öte yandan Google’ın, evvelki Android sürümlerine kıyasla Android 13’ü beklenenden daha erken yayınlaması dikkatlerden kaçmadı.

Android 13 alacak Pixel modelleri

  • Pixel 4
  • Pixel 4a
  • Pixel 4a 5G
  • Pixel 5
  • Pixel 5a
  • Pixel 6
  • Pixel 6 Pro
  • Pixel 6a

Android 13 neler getiriyor

Android 13, ‘Material You’ ile gelecek ve kullanıcılara renkler, temalar ve uygulamalar üzerinde daha fazla ferdileştirme imkanı tanıyacak.

Ayrıca Android 13, yenilenmiş ve daha inançlı bir işletim sistemi olarak yayınlanacak. Kullanıcılar, uygulamaların nelere erişebildiği konusunda daha fazla denetim sahibi olabilecek.

Android 13 ile kullanıcılar, artık neredeyse hiç kullanılmayan SMS yerine Google’ın Google Bildiriler uygulamasını daha çok kullanacak. Zira artık iletiler uçtan uca şifrelenecek.

Bir öbür yenilik ise Android 13 ile birlikte her bir uygulama için özel lisan seçebilme imkanı. Bu sayede kullanıcılar, telefonlarında yüklü olan uygulamaların lisanını telefon ayarlarından değiştirebilecek.

Google ayrıyeten, uygulamaların bildirim göndermeden evvel müsaade istemesini gerektirme, pano geçmişini otomatik olarak silme ve telefonunuzun bir bakışta ne kadar inançlı olduğunu görmenizi sağlayan yeni bir Güvenlik ve Kapalılık sayfası dahil olmak üzere Android’in zımnilik seçeneklerini artırıacak.

Diğer üreticiler yıl sonunda dağıtmaya başlayacak

Google’ın yayınladığı duyuru yazısında, Android 13 güncellemesinin Samsung, Oppo, OnePlus, HMD, Motorola, Realme, Sony, Xiaomi ve Asus üzere başka üreticiler tarafından bu yılın sonunda dağıtılacağı belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.