Haftada 4 Gün Mesai Yapılmasına Ait Deney o ülkede başlıyor

Binlerce şanslı insan için, çalışma müddeti, haftalık artık yalnızca 4 gün ve hala nizamlı gelirlerinin yüzde 100’ünü alınacak.

Fizikist.com’un haberine nazaran, kâr maksadı gütmeyen 4 Day Week Global tarafından yönetilen teşebbüs, bu sistemin çalışanları nasıl etkilediğini araştıracak olan Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Boston Koleji’nden araştırmacılarla birlikte yürütülüyor.

Ekonomist ve sosyolog Juliet, “Çalışanların gerilim ve tükenmişlik, iş ve ömür memnuniyeti, sıhhat, uyku, güç kullanımı, seyahat ve hayatın başka birçok tarafı açısından fazladan bir müsaade gününe nasıl reaksiyon verdiğini tahlil edeceğiz” diyor.

Ancak, 4 güne geçiş yapmaktan yarar sağlayan yalnızca Birleşik Krallık’taki personeller değil. 4 Day Week Küresel ayrıyeten Avustralya ve Yeni Zelanda’da pilot çalışmalar yürütüyor ve kuruluş kısa müddet evvel ABD ve Kanada’da yaklaşan bir denemenin duyurusunu yaptı ve pilot uygulamanın ekim ayında başlaması bekleniyor.

4 günlük çalışma haftaları, yıllardır bir dizi milletlerarası denemede araştırmacılar tarafından incelenmiştir ve bugüne kadarki en büyüğü İzlanda’da yaklaşık 2.500 iştirakçiyi içeren bir deneydir.

Bu deneme, işçi tarafından çalışılan saatlerin azaltılmasının çalışanlara çok sayıda yarar sağladığını, fakat üretkenlikte düşüşe yol açmadığını tespit etti.

“DAHA GÜZEL, DAHA ENERJİK VE DAHA AZ GERİLİMLİ HİSSETTİLER”

Araştırmacılar, “Birçok emekçi, daha az saat çalışmaya başladıktan sonra kendilerini daha uygun, daha enerjik ve daha az gerilimli hissettiklerini, bunun da antrenman, arkadaşlar ve hobiler üzere öteki faaliyetler için daha fazla güce sahip olmalarına neden olduğunu tabir etti” dedi.

“Bu daha sonra çalışmaları üzerinde olumlu bir tesir yarattı”

100-80-100 MODELİ

Bu kavram yalnızca bir temenni değil, birebir vakitte 100-80-100 modeli olarak isimlendirilen bu programlarda yer alan çalışanlar tarafından yapılan ilkesel bir taahhüttür: yani çalışanlar maaşlarının yüzde 100’ünü alırlar, müddetin yüzde 80’ini çalışırlar. Bunun karşılığında da yüzde 100 üretkenlik sağlarlar.

Teorik olarak bir diğer faydalanıcı da çevredir. Çalışma saatlerimizi azaltmak karbon emisyonlarını azaltabileceğimiz manasına geliyor.

İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda denemelerinin (ve gelecekteki ABD/Kanada pilotunun) umut verici sonuçlar verip vermeyeceği şimdi muhakkak değil, lakin beklenildiği üzere olursa, çalışma daha fazla destekçi toplayacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.