Hırvatistan, Sırbistan Devlet Lideri Vuçiç’i ülkeye kabul etmedi

Posted by

Hırvatistan hükümeti, Sırbistan Devlet Lideri Aleksandar Vuçiç’in ülkeye girişine müsaade vermedi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce Sırp’ın öldürüldüğü Jasenovac toplama kampını ziyaret etmek isteyen Vuviç’in bu ziyareti Hırvat yetkililer tarafından resmi olmayan kaynaklardan öğrenildi.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, Sırbistan hükümetinin ziyaretin kabul edilemeyeceğine dair resmi olarak bilgilendirildiğini belirtti.

Radman ayrıyeten, “Dışişleri Bakanlığı, yabancı yetkililerin yapacağı ziyaretlerin plana, vakte, niteliğe ve programının her iki taraf için de resmi irtibat ve mutabakata tabi olması gerektiğini vurgulamak ister” sözlerini kullandı.

Hırvatistan’ın kararına tepki

Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin, Vuviç’in ülkeye kabul edilmemesi üzerine Hırvatistan’a sert reaksiyon gösterdi.

Vulin, bundan sonra Hırvatistanlı tüm yetkililerin Sırbistan ziyaretlerinin özel bir denetime tabi tutulacağını söyledi. Sırbistan Başbakanı Ana Branabic ise, “Bu, Avrupa ve medeniyet aksisi bir karardır.

İHA’nın haberine nazaran hareket özgürlüğünün acımasız bir ihlalidir. İki ülke ortasındaki alakaların gelecekte nasıl ilerleyeceğini bilmiyorum” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.