Intel Arc: Çift Monitörde Yüksek Güç Tüketim Sorunları Çözülüyor

Çoklu ekran kullanımı bugünlerde ev ve ofis alanında birçok kişi tarafından kullanılmakta. Intel’in Arc ekran kartları, iki veya daha fazla monitör takıldığında bazı sorunlar yaratıyordu. Görünüşe göre mavi takım yeni sürücüleriyle sorunları kısmen de olsa ortadan kaldırdı ve güç tüketimini dört kat azalttı.

Intel Arc A7 GPU’ların en başından beri boşta çalışırken yüksek güç tüketiminden müzdarip olduğu biliniyordu. Aynı anda birden fazla ekranın çalıştırılması, enerji tüketen uygun sayıda ekran işlem hattının çalıştırılmasını gerektiriyor. Ayrıca monitörlere derin renklere sahip yüksek çözünürlüklü görüntüler göndermek için çok fazla veri aktarılması gerekir ve buda güç tüketimi demek. Ancak boş modda GPU’ların saniyede 60 veya 120 yüksek çözünürlüklü derin renkli görüntüyü ekranlara göndermesine gerek yok. Bu da Intel Arc tabanlı ekran kartlarının aşamadığı sorundu.

Yapılandırma 4091 Sürücüsü 4146 Sürücüsü
2560×1080 11W 7W – 8W
2560×1080 + 1600×1900 38W – 40W 8W – 9W

Intel Community Github‘a göre, 31.0.101.4146 sürümlü sürücüyle en azından bazı çift ekranlı kurulumlar için bu sorun çözüme kavuşuyor. Yine de bir sorun var: yalnızca çift monitörlü yapılandırmalar için geliştirme yapılmış, üç veya daha fazla ekranlı sistemlerde sorun devam ediyor.

Intel, Alchemist piyasaya çıktığından beri bu sorunu çözmek için mesai harcıyor. Görünüşe göre ilerleme kaydedilmiş, ancak halen sorunlar var. İyi haber şu ki, en yeni sürücüler çift ekranlı kurulumların güç tüketimini neredeyse tek monitörlü konfigürasyonların seviyesine indiriyor. Şirket ayrıca kısa süre önce DX9 oyunlarında performansı artıran sürücüler yayınlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir