Kanser çeşitlerini tespit edebilen kan testi umut vadediyor

Posted by

Elli kanser çeşidini tespit edebilen bir kan testi, daha evvel sağlıklı bireylerde hastalığı tespit ettikten sonra, erken denemelerde umut vadediyor.

New York, ABD merkezli Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’ndeki bilim insanları, Galleri kan testini, sağlıklı ve 50 yaş üstü 6.000 iştirakçi üzerinde denediler.

Daily Mail’in haberine nazaran, test sayesinde 35 kanser olayı tespit edildi, lakin 57 şahsa ise yanlış teşhis kondu. Bilim insanları tıpkı anda standart testler kullanılarak tarama yapılmadığı için yanlış teşhislerin bulunduğunu söyledi.

Galleri kan testi, göğüsleri, akciğerleri ve böbrekleri etkileyen cinsler de dahil olmak üzere birçok kanser tarafından verilen bir sinyali yakalamak için tek bir sürüntü kullanır.

Bilim insanları, pankreas üzere birtakım kanserleri erken teşhis etme konusunda büyük umut vaat ettiğini söylüyorlar, mevcut testler de kişinin hayatta kalma talihi azaldığında daha sonraki evrelerde tespit edebiliyor.

Testler, kanda kanser sinyallerini arayarak çalışır ve her biri farklı sinyali verdiği için 50’den fazla çeşidi yakalayabilir.

DAHA FAZLA ÇALIŞMAYA MUHTAÇLIK VAR

Araştırma sonuçları, 92 hastanın kanser için olumlu çıktığını gösterdi. Ancak her biri rutin taramadan geçirildikten sonra, sadece 35’inin (veya toplamın yüzde 38’inin) sahiden hastalığa sahip olduğu ortaya çıktı.

Bazı kanserler için büsbütün temizlenen hastaları denetim etmek için o sırada başka tarama yapılmadı.

Ancak denemeden bir yıl sonra 86 iştirakçiye daha kanser teşhisi kondu. Testin yapıldığı sırada kansere sahip olup olmadıkları yahut test yapıldığında kanserin mevcut olup olmadığı net değildi.

Araştırmayı yöneten Onkolog Dr. Deb Schrag, “Bu çalışma, şu anda taranamayan kanserleri saptamak için ufukta umut olduğunu, fakat elbette çok daha fazla çalışmaya, tecrübeye ve örneklere muhtaçlık olduğunu gösteriyor” dedi.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.