Köylü’nün cet toprağında ihale oyunu

Posted by

Milli Emlak, Denizli’de 2 bin 600 dönüm araziyi; tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için dekarı yıllık 10 liradan kiraya verilecek. Lakin son anda haber verilen köylü isyanda: “İhaleden 1 Temmuz’da haberlerinin olduğunu söyleyen köylüler, “İhale puanlama sistemine nazaran yapılacak. Bizim yüksek puan almamız için evraklarımızı hazırlamamız en az 2 ay sürer. Firmalar bu işe çoktan hazırlanmışlar. İhale ertelensin.”

Denizli’de Ulusal Emlak Müdürlüğü, Çal İlçesine bağlı Hançalar Köyü, Güney bölgesinde yakın geçmişte köylülerin bağcılık yaptığı hazine yerlerini tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için kiraya verecek. Bölgedeki 2 bin 600 dekarlık alan çok yıllık bitkiler için 10 tek yıllık bitkiler için ise 5 yıllığına kiralanacak.

Kiralama bedeli dekar başına yıllık 10 lira olarak belirlendi. Yapılan müracaatlar öncelik açısından pahalandırılacak. Çiftçi kayıt sistemine tabi tıbbi aromatik bitki yetiştiricileri fazladan puanlarla rakiplerinin önüne geçebilecek. Organik ve güzel tarım uygulamaları yapanlar ile resmi kurumların ilgili kurslarına katılan teşebbüsçüler ekstra puanlarla mukavele yapma önceliği alacak.

‘BAŞVURULAR BAŞLADI, İHALEDEN HABERLERİ OLDU’

Bölgede daha evvel bağcılık yapan Hançalarlılar ise müracaatların başlamasından sonra ihaleden haberdar oldu. Ulusal Emlak 27 Haziran’da müracaatları kabul etmeye başladıktan günler sonra Hançalar Muhtarlığı’na yazı geldi. İhaleye katılmak isteyenler için müracaat mühleti ise yarın sona erecek. Hançalar Muhtarı Hasan Koparan ihaleden 1 Temmuz’da haberdar olduklarını belirterek; “Bölgede birebir ada içinde 10 parsel kiralanacak. 1 Temmuz’da askıya çıktı. Alanı puanlama üzerinden verecekler. Bölgede toplam 12 bin dekar hazine yeri var bunun 2 bin 600 dekarı kiralanacak. İhaleye girmemizde mahzur yok. Ama bu kadar kısa müddette kuralları yerine getirip firmalarla müsabaka bahtımız da yok. İhaleye eşit koşullarda girelim” diye konuştu.

‘O BÖLGE CET TOPRAĞIMIZ’

İhaleye çıkan alanın daha evvel babaları ve dedeleri tarafından ekildiğini söyleyen Koparan, “Burada çıkan ziyanlı, aşağıda sulanabilir topraklardan daha fazla eser alınabilmesi ve süreç içinde göçlerle köy nüfusunun 3 binden bin 130’a düşmesi nedeniyle o topraklar terk edildi. 1995 yılında tapu geçerken burası hazine toprağı olarak kayda alınmış. Burası atalarımızın işlediği topraklardır. Hala mevcut yerlerimiz var. Bugün o bölgeye gereksinimimiz var. Menderes Havzası kurudu, sulu tarım yapamıyoruz. Ovada eserleri soğuk vurma ihtimali çok yüksek lakin Güney bölgesinde bu ihtimal düşük. Bağlarımızı oraya taşımamız lazım. Talebimiz bu…” tabirlerini kullandı.

‘O EVRAKLARI NASIL TAMAMLAYALIM?’

Kiralama bedelinin gülünç olduğunu söyleyen Koparan, “1 Temmuz’da resmi yazı geldi. Aslında 9 gün bayram tatili vardı. Tatil olmasa bile ben bu köylüyü şartnameye nazaran nasıl hazırlayabilirim? Karşımızdaki firmalar dersine çalışmış. Bir iki yıl evvelden dersine hazırlanmış, evrakını tamamlayıp beklemeye başlamış. Bize de ihaleye girin diyorlar. Bizim bir evrakı hazırlamamız için 2 ay mühlete gereksinimimiz var. Kurs açmamız lazım. Kursu bitirip sertifika almamız lazım. O bölgeyi bile sunamayacağız. Köylü illaki dilekçe verecek. 10 puan alıp kenara çekilecek. Karşımızdaki firmalar 95 puanla girecek. Bir şeyler yapılmasını istiyoruz. Cet mülkümüzü geri istiyoruz. Kiralama fiyatı gülünç bir sayı. Dekarı 20 bin lira olan yerin yıllık kirası 10 lira” diye isyan etti.

‘HÜKÜMET YURT DIŞINDA TOPRAK ARAYACAĞINA KÖYLÜYE VERSİN’

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk kiraya verilecek alanda incelemede bulunarak köylülerle bir ortaya geldi. Bölgede şaraplık üzün üretiminin yaygın olduğunu hatırlatan Öztürk; “Arazilerimizin yüzde 50’si artık ekilebilir durumda değil. Maliyet yüksek, genç nüfus kalmadı. Bir yandan bakıyoruz Venezuela’da, Sudan’da yer almaya gidiyoruz. Kendi ülkemizdeki tarım topraklarını işletemeyen yahut talep olduğu halde köylüye vermeyen devlet dışarıda yer arama yoluna gidiyor. Bu yerleri köylü ekemez mi? Üstelik kiralanacak alan bölgedeki hayvancılar için de kıymetli. Burası mera alanı. En azından ihale ötelenerek köylülerin hazırlanması için vakit tanınmalı” diye konuştu.

‘İLERİDE BU PARALARA SATILACAK’

Bölge üreticilerinden ve eski Çal Ziraat Odası Lideri Ömer Ayhancı ise; “Bu yerler bizim dedimizin. Dedemizin yerini birileri kiralıyor. Vaktinde gereksinim olmadığı için bu yerler kullanılmamıştı fakat artık çok büyük bir gereksinim. Dekarı 20 bin liraya satılacak yerleri 10 liraya kiralıyorlar. Yarın da tamamını 26 bin liraya satacaklar. 26 milyon lira yapacak yer 26 bin liraya satılacak. Burada alacak güce sahip beşerler var. Şarapçılar, teşebbüsçüler var. İleride bu yerler bu paraya gidecek. Bölge toprağı çok verimli” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.