Mersin’de bayanlardan Erdoğan’a cürüm duyurusu

Posted by

Mersin Bayan Platformu, Seyahat aksiyonlarına katılan yurttaşlara “sürtük” diyen AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hata duyurusunda bulundu. Mersin Adliyesi önünde bir ortaya gelen bayanlar, “İsyandayız. Artık yeter” yazılı bir pankart açtı.

‘DOZU ARTIRIYOR’

Platform ismine açıklama yapan CHP Bayan Kolları Vilayet Lideri Gülşah Yıldırım Genç, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Seyahat aksiyonlarına katılanları gaye almış, bayanlara, yurttaşlara hakaret ve küfür etmiştir. Kendisinden olmayanı ayıran, ötekileştiren, haklarımızı bir gecede elimizden alan tek adam, gün geçtikçe eril lisanının dozunu artırmaktadır” dedi.

‘DAYANIŞMAYI YAŞATACAĞIZ’

Mersin Bayan Platformu, tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Söz konusu cinsiyet temelli ayrımcılık içeren açıklamalar, başta Anayasa Husus 10, CEDAW Husus 5, AİHS Husus 14’te düzenlenen ayrımcılık yasağının ihlali niteliğindedir. Bu nedenle Mersin Bayan Platformu olarak, bizi gaye alan tek adama sessiz kalmayacağımızı duyurmaya ve anayasal hakkımızı kullanarak kabahat duyurusunda bulunmaya geldik. Tek adamın maksadının, ülkenin gerçekleri olan; bayana şiddeti, bayan cinayetlerini, derinleşen yoksulluğu, hukuksuzlukları kapatmak olduğunun, tekrar seçilme kederine düştüğünün farkındayız. Ülkemizdeki tüm bu aksiliklerin sebebinin mevcut tek adam rejimi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, birinci seçimde biz bayanlar tek adamı gönderecek, bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Özgürlüğe, barışa ve 84 milyonun kardeşliğine adanmış Seyahat direnişini de bayan dayanışmasını da her vakit yaşatacağız.”

Açıklamanın akabinde Mersin Bayan Platformu üyeleri adliye binasına girerek 50’ye yakın hata duyurusu dilekçesini savcılığa sundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.