Mussolini’nin fikirleri 100 yıl sonra geri dönüyor: İtalya’da ‘post-faşist’ler iktidara gelmeye çok yakın

Posted by

İtalya’da faşist başkan Benito Mussolini’nin iktidara gelişinden 100 yıl sonra, ‘post-faşist’ olarak anılan çok sağ İtalya’nın Kardeşleri Partisinin (FdI) 25 Eylül’deki seçimleri kazanarak iktidara gelme ihtimali çok yakın.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında 1946’da yapılan halk oylamasıyla cumhuriyete geçen ve o tarihten bu yana çift meclisli (Senato ve Temsilciler Meclisi) yasama sistemiyle yönetilen İtalya, 19. yasama periyodunda yer alacak parlamento üyelerini belirlemek üzere, pazar erken genel seçime gidecek.

Eski Avrupa Merkez Bankası Lideri Mario Draghi’nin Şubat 2021’de kurduğu geniş iştirakli koalisyon hükümetinin 21 Temmuz’da çökmesinin akabinde erken seçim kararının alındığı İtalya’daki mevcut siyasi durum, AB’nin üçüncü büyük iktisadında çok sağ FdI’nin iktidara gelebileceğine işaret ediyor.

YÜZDE 25 İLE BİRİNCİ ÇIKACAĞI BELİRTİLİYOR

Seçim kanunu gereği, seçimlere 15 gün kalmasından itibaren rastgele bir kamuoyu yoklamasının yayımlanmadığı ülkede en son 10 Eylül’de açıklanan anketler, seçimlerden Meloni liderliğindeki çok sağcı FdI’yi yüzde 23-25’lik oy bandında birinci sırada çıkacağını ortaya koyuyor.

Seçimlerde rastgele bir sürpriz yaşanmazsa FdI’nin başındaki isim Georgia Meloni’nin, Matteo Salvini liderliğindeki Lig Partisi ve Silvio Berlusconi liderliğindeki Forza Italia (FI) partisi ile birtakım küçük sağ partilerden oluşan sağ ittifakın önderi olarak ülkenin birinci bayan başbakanı olması bekleniyor.

Meloni liderliğindeki FdI’nin 25 Eylül’deki seçimleri kazanması halinde iktidara gelmesi, bir öteki kıymetli tarihi yıl dönümüne denk gelmesi prestijiyle da dikkati çekiyor.

MUSSOLİNİ’NİN ROMA YÜRÜYÜŞÜ’NDEN 100 YIL SONRA TARİH TEKERRÜR EDİYOR

Parti logosundaki İtalya bayrağı renklerindeki meşaleden, faşizme ve faşist önder Mussolini’ye sempati duyanların partide yer almasına ve Meloni’nin sık sık “Tanrı, vatan ve aile” sloganını kullanmasına dek, İtalya’da 1922-1943 yıllarında tesirli olan faşist periyotla nostaljik bir bağ içindeki FdI, seçimleri anketlerin işaret ettiği üzere kazanması halinde, Mussolini’nin tarihi Roma Yürüyüşü’nden tam 100 yıl sonra iktidara gelmiş olacak. Mussolini, Ekim 1922’de ‘Kara Gömlekliler’ olarak anılan faşist kümeyle Roma’ya yürümüş ve iktidarı ele geçirmişti.

FdI önderi Meloni’nin şimdi 19 yaşında siyasete yeni atılan bir genç olarak, bir Fransız kanalına verdiği demeçte “Mussolini’nin yeterli bir siyasetçi olduğunu düşünüyorum. O ne yaptıysa İtalya için yaptı” tabirlerini sarf ettiği imgelerin son günlerde toplumsal medyada yine tanınan olması, kimi FdI üyelerinin Adolf Hitler’i övmesi, FdI ve Meloni’nin faşizmle olan bağları halinde İtalyan ve memleketler arası basında da gündeme gelmeye devam ediyor.

Alman Der Spiegel mecmuasının de kısa mühlet evvel Meloni’yi ‘Mussolini’nin varisi’ olarak tanımlaması dikkati çekti.

BÜRÜKSEL MELONİ İHTİMALİNE TEMKİNLİ

Bu ortada, Avrupa’nın Almanya ve Fransa’dan sonra 3. büyük ekonomik ülkesi pozisyonundaki İtalya’da çok sağın iktidara güçlü halde gelme ihtimaline AB etraflarının de temkinli yaklaştığı belirtiliyor. Bilhassa, AB’nin Kovid-19 salgını sonrasında toparlanma için üye ülkelere öngördüğü 750 milyar avroluk paketten 222,1 milyar avro ile aslan hissesini alacak İtalya’nın, bu fonu nasıl kullanacağına ait programı, Meloni’nin tekrar müzakere edilmesini parti programına alması, ‘AB’de kuşkuyla karşılandığı’ yorumlarına yol açtı.

Meloni ise kendisi ve partisi hakkındaki tereddütleri gidermek için geçen hafta Washington Post’a verdiği demeçte, kendilerini muhafazakar bir parti olarak tanımlarken “Canavar değilim” tabiriyle başta Avrupa olmak üzere, kimse için sorun olmadığını savundu.

İKİNCİ BÜYÜK PARTİ DEMOKRATİK PARTİ

Diğer yandan, Meloni liderliğindeki FdI’nin karşısında ise merkez solun çatı partisi Demokratik Parti ve başkanı Enrico Letta bulunuyor. Letta, Meloni’nin ‘Tanrı, vatan ve aile’ sloganına karşılık ‘İş, iş, iş’ sloganını öne çıkarıyor. Letta ve PD’nin liderlik ettiği merkez sol ittifak, son haftalarda çok sağın kazanmaması gerektiği savıyla oyun planını şekillendiriyor.

Ülkede en son 10 Eylül’de açıklanan anketlere nazaran PD’nin oy oranı yüzde 20-23 bandında görünüyor. İtalya’da seçimlerin Meloni’nin FdI’si ile Letta’nın PD’si ortasında geçmesi beklenirken çok sağcı FdI’nin PD’ye nazaran avantajlı olduğu belirtiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.