NASA kainatın en derin imajını yayınlayacak! İşte o tarih…

Posted by

NASA yöneticisi Bill Nelson, 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen birinci fotoğrafların düzenlenecek bastın toplantısında tüm dünya ile paylaşılacağını duyurdu. Nelson uzay  James Webb Uzay Teleskobu’ndan elde edilen imaj için “evrenimizin şimdiye kadar çekilmiş en derin görüntüsü” ifadesini kullandı.

NASA, James Webb Uzay Teleskobu’ndan görüntüleri 12 Temmuz’da düzenleyeceği medya etkinliğinde yayınlayacak. NASA’nın Bilim Misyon Müdürlüğü’nde müdür yardımcısı Thomas Zurbuchen’e, “O gün gelen imgelerden bir oburu Webb’in bir dış gezegenin birinci spektrumu olacak. Belirli dalga uzunluklarında yayılan ışığın ölçüsünü ölçen bu cins spektrumlar, tipik olarak bir gezegenin oluşum tarihine işaret eden kimyası hakkında ipuçları sağlar” dedi

James Webb Uzay Teleskobu’nun ne kadar başarılı sonuçlar elde ettiğini aşağıdaki fotoğraftan görebilirsiniz. Solda NASA’nın emekliye ayrılmış Spitzer Uzay Teleskobu ile çekilmiş imaj, sağda ise James Webb Uzay Teleskobu ile çekilen imaj yer alıyor.James Webb Uzay Teleskobu, 25 Aralık 2021’de uzaya fırlatıldıktan sonra bugüne kadar teknik ayarlamaları yapılıyordu. NASA sonunda tüm ayarlamaları ve testleri muvaffakiyetle tamamlayarak elde edilen görüntüler NASA’nın web sitesi ve toplumsal medya kanalları üzerinden yapılacak canlı yayınla paylaşılacak. 

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.