OPEC: Global petrol üretimi mayısta azaldı

Posted by

OPEC aylık petrol piyasası raporuna nazaran, kümenin günlük ham petrol üretimi mayısta bir evvelki aya nazaran 176 bin varil azalarak yaklaşık 28 milyon 51 bin varil oldu.

OPEC’in global petrol üretimindeki hissesi ise yüzde 28,9 olarak kayıtlara geçti. Bu sayı bir evvelki ay yüzde 29 düzeyindeydi.

Bu devirde, OPEC içinde ham petrol üretimi en fazla Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’te arttı. Libya, Nijerya ve Gabon ham petrol üretiminin en fazla gerilediği ülkeler oldu.

OPEC DIŞI ÜRETİM ARTIŞI ÜÇ ÜLKE TARAFINDAN İDDİA EDİLDİ

Günlük üretim, geçen ay bir evvelki aya nazaran Suudi Arabistan’da 60 bin varil, BAE’de 31 bin varil ve Kuveyt’te 27 bin varil artış gösterdi. Üretim Libya’da 186 bin varil, Nijerya’da 45 bin varil, Gabon’da ise 32 bin varil geriledi.

Aynı devirde, OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise 23 bin varil artarak yaklaşık 70 milyon 200 bin varil oldu. Bu sayı geçen yılın birebir devrindeki düzeyin 1 milyon 700 varil üzerinde gerçekleşti.

Yılın geri kalanında OPEC dışı üretim artışlarının ABD, Brezilya, Kanada, Kazakistan, Guyana ve Çin tarafından geleceği varsayım edildi. Rusya’nın ham petrol üretiminde ise bu yıl günlük 250 bin varil azalma olacağı öngörüldü.

Bu kapsamda, global petrol arzı mayısta bir evvelki aya nazaran günlük 150 bin varil azalışla yaklaşık 98 milyon 750 bin varil olarak gerçekleşti.

KÜRESEL PETROL TALEBİ ÖNGÖRÜSÜ DEĞİŞMEDİ

OPEC, 2022 yılının çok sayıda belirsizliğe maruz kaldığına işaret ederek global petrol talebine yönelik öngörüsünü sabit tuttu fakat yılın ikinci çeyreğinde Çin’de devam eden salgın kısıtlamaları nedeniyle talebin bir ölçü azalacağını öngörüyor. Yılın ikinci yarısında ise yaz periyodunun başlamasıyla bir arada seyahatlerin de artışa geçmesiyle talepte toparlanma olacağı varsayım ediliyor.

Buna nazaran, OPEC global petrol talebinin bu yıl geçen seneye kıyasla günlük bazda 3 milyon 360 bin varil artarak 100 milyon 290 bin varile ulaşması bekleniyor.

OECD bölgesinde ise günlük petrol talebinin geçen yıla oranla 3 milyon 400 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 900 bin varil artacağı öngörüldü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.