Osman Kavala'nın tek tutuklu olduğu Gezi Davası'nda beşinci duruşma başladı

Osman Kavala’nın tek tutuklu olduğu Gezi Davası’nda beşinci duruşma başladı

Posted by

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Osman Kavala’nın tek tutuklu olduğu Gezi Parkı davasında beşinci duruşma başladı. Savcı Edip Şahiner’in 4 Mart’ta Osman Kavala ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istediği mütalaasının ardından görülecek davada taraflar savunmalarını sunuyor. Duruşmada karar bekleniyor.

Davaya Osman Kavala, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılıyor. Diğer sanıklar Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi ise mahkeme salonunda hazır bulunuyor.

4 Mart’taki davada Savcı Şahiner, Osman Kavala ve Ayşe Mücella Yapıcı’nın, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

Şahiner, Kavala’nın tutukluluğunun da devamını istemişti.

Diğer sanıklar Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi hakkında da “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme” suçundan 15 yıldan 20’şer yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Mütalaada ayrıca yurt dışında bulunan sanıklar Henri Barkey, Pınar Öğün, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Mehmet Ali Alabora, Yiğit Aksakoğlu ve İnanç Ekmekçi hakkındaki dosyanın ayrılması talep edilmişti.

Kavala’nın da yargılandığı, beraat kararının bozulmasının ardından yeniden başlayan 17 sanıklı Gezi Parkı davası 2021’de yeniden görülmeye başlamıştı.

Uluslararası Af Örgütü’nden Osman Kavala ve tüm sanıklara beraat çağrısı

Osman Kavala ve altı sanığın beşinci duruşmada savunmalarını sunmasından önce Uluslarası Af Örgütü, Osman Kavala ve tüm sanıkların beraatini talep etti.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü Nils Muiznieks, Osman Kavala ile ilgili olarak, “uluslararası kabul görmüş bir suç işlememesine rağmen, ailesinden uzakta bir hapishanede temelsiz suçlamalarla keyfi olarak tutuklu kalıyor” dedi ve ekledi:

“2017’den bu yana, savcılık makamları bir suçu yoktan var etmeye çalıştı, ancak defalarca başarısız oldu. Aksine, bu siyasi güdümlü kovuşturmadaki her dolambaçlı karar, Türk adalet sistemindeki boşluklar daha da ortaya çıkardı.”

Nils Muiznieks, “Osman Kavala, sivil toplum aktivizmi nedeniyle parmaklıklar ardında geçirdiği dört buçuk yılı asla geri alamayacak. Ancak bu utanç verici maskaralığın tek bir adil sonucu olabilir: Osman Kavala ve tüm sanıklarının beraat etmesi. En önemlisi Kavala’nın cezaevinden derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır.” dedi.

Osman Kavala’nın tutukluluk süresi 1600 günü geçti

18 Ekim 2017’de gözaltına alınan Kavala, 1 Kasım 2017’de Gezi olaylarını finanse etme suçlamasıyla gözaltına alındı.

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 312. maddesinde düzenlenen ‘Cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’ ve TCK’nin 309. maddesinde düzenlenen ‘Cebir ve şiddet kullanarak Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’ suçlamaları ile tutuklanmasına karar verildi.

Kavala hakkında verilen tahliye kararları yeni suçlamalarla bozuldu ve tutukluluğu devam etti.

17 sanıklı Gezi Parkı davası 2021’de yeniden görülmeye başladı.

O arada 35 sanık hakkında beraat kararı verilen Çarşı davası ise Yargıtay tarafından bozulmuş; Yargıtay, bozma kararında iki dava arasında hukuki bağlantı olduğunu belirtmişti.

Ardından iki dava 30 Temmuz 2021’de birleştirildi. 21 Şubat 2022’de görülen duruşmadaysa Çarşı davasının Gezi Parkı davasından ayrılmasına karar verildi.

Osman Kavala'nın tek tutuklu olduğu Gezi Davası'nda beşinci duruşma başladı
Osman Kavala'nın tek tutuklu olduğu Gezi Davası'nda beşinci duruşma başladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.