RADAR: Otomotiv bölümünde fiyat artışına yol açan 100 bin kişiyi tespit ettiği açıklanan sistem nedir?

Posted by

Getty Images

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, otomotiv kesiminde fiyat artışına yol açan 100 bin kişinin tespit edildiğini söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Nebati “Mükellefiyet kaydı bulunmadan muhakkak bir sayının üzerinde araç alım satımı yapan, ikinci el araç piyasasında fahiş fiyat artışlarına ve kayıt dışı iktisat oluşmasına sebebiyet veren 100 bin kişi Bakanlığımızın RADAR’ına takıldı” dedi.

RADAR NEDİR?

Açılımı Risk Tahlili Kıymetlendirme ve Araştırma Sistemi olan RADAR, iki evvelki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Eylül 2020’de açıkladığı 2021-23 Yeni İktisat Programı’nda duyurulmuştu.

Sistemin hedefinin vergisel süreçlerde uzaktan kontrol ve risk bazlı incelemelerin yaygınlaştırılması olduğu kaydedilmişti.

Bu sistemde, farklı data kaynaklarından edinilen bilgiler toplanarak modelleme yapılıyor.

Bakanlığın bu yıl yayımlanan 2022 Yılı Performans Programı’nda ise RADAR sistemi kullanılarak 2022’de 14 başka sektörel araştırma raporu hazırlanacağı yer almıştı.

Bu sistemin daha evvel de toplumsal medya üzerinden gelir elde edip vergi yükümlülüğünü getirmeyen şahısları bulmak için kullanıldığı, 3 bin 405 kişinin tespit edildiği açıklanmıştı.

CEZASI NEDİR?

Bir yılda üçten fazla araç satmak isteyenlerin yetki dokümanı yahut satış sertifikası alıp vergi mükellefi olması gerekiyor.

Bakan Nebati bugünkü açıklamasında, vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve spekülasyona sebebiyet veren bireyler hakkında süreçlere başlandığını da duyurdu.

Tespit edilen şahısların ticari maksatla araç alım satımı yaptığı tespit edilirse bu şahıslara sigorta borcu, geriye dönük faizli gelir vergisi ve araç alım satım vergisi çıkabiliyor.

YENİ YÖNETMELİK DE YÜRÜRLÜKTE

Ticaret Bakanlığı da bugün ikinci el araç satışıyla ilgili yeni bir düzenleme yayımladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe nazaran 1 Temmuz 2023’e kadar, ticari faaliyet kapsamında araba satışı yapan bireyler, aldıkları aracı satabilmek için 6 ay beklemek ve en az 6 bin kilometre yol yapmak zorunda olacak.

Bu düzenlemeden evvel alınan araçların 15 Eylül 2002’ye kadar satışı ise bu kuralın dışında bırakılacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.