Son dakika… Resmi Gazete’de yayımlandı: Merkez Bankası başkan yardımcıları görevden alındı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alındı.

Söz konusu isimlerin yerine ise Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan atandı.

ATAMALARDA DİKKAT ÇEKEN ‘BOĞAZİÇİ’ AYRINTISI

Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevine atanan üç ismin de Boğaziçi Üniversitesi mezunu olması dikkat çekti. Prof. Dr. Osman Cevdet Akçay eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde tamamladı, Prof. Dr. Hatice Karahan ise Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Fatih Karahan ise 2006’da Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden mezun oldu.

YENİ ŞAFAK’TA YAZAR, SETA’DA EKONOMİ ARAŞTIRMACISI

Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevine getirilen isimlerdne biri olan Hatice Karahan’ın 2014’ten bu yana yandaş Yeni Şafak’ta ekonomi yazıları kaleme aldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu’nun 8 Temmuz 2019’da kaleme aldığı köşe yazısında Hatice Karahan ile ilgili bölümde şu ifadeler yer almıştı:

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan üniversitelere, devletin kritik kurumlarından (başta Sabah olmak üzere) medyaya uzanan garip bir“SETA ağı” var.

Hatice Karahan’ın Cumhurbaşkanı’nın ekonomiden sorumlu danışmanı olduğunu okuyorsunuz. Özgeçmişine bakınca SETA’da ekonomi araştırmaları yaptığını görüyorsunuz.

Terkoğlu’nun, ‘Saray’daki ‘SETA lobisi’ni ne zaman konuşacağız?’ başlıklı yazısının tamamını okumak için

AKÇAY İKTİDARI ELEŞTİRMİŞTİ

Başkan yardımcısı olarak atanan isimlerden Cevdet Akçay’ın 6 Temmuz 2022’de Fatih Altaylı’nın programında iktidarın ekonomi politikasını elleştirdiği ortaya çıktı. İktidarın hem Meclis’i hem de Cumhurbaşkanlığı’nı muhafaza etmesi durumunda ‘reel politikalara’ dönmeyeceğini savunan Akçay’ın enflasyon ile ilgili değerlendirmelerde bulunduğu da görüldü. Akçay, “1-2 sene problem var sonra düşer” bakış açısının yanlış olduğunu, sonrasında gelinecek seviyenin 30’larda takılarak daha büyük sorun oluşturacağını söyledi.

SEÇİM SONRASI EKONOMİDE DEĞİŞİMLER

14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından ekonominin dümenine Mehmet Şimşek geçerken Merkez Bankası’nın başına da Hafize Gaye Erkan gelmişti. Görevden alınan Şahap Kavcıoğlu ise BDDK Başkanı olarak görevlendirilmişti.

Son 5 yılda 5 başka değişen Merkez Bankası’nda, Erkan’ın ilk işi kurumsal iletişim tarafında görevden alma olmuştu.


[Emrah Şener]

Bu görevden almanın ardından geçtiğimiz haftalarda ismi sıkça tartışılan Emrah Şener’in istifa ettiği iddiası ise gündemi sarsmış ancak söz konusu iddia yalanlanmıştı.

OSMAN CEVDET AKÇAY KİMDİR?

Ekonomi dünyasının ünlü isimlerinden biri olan Prof. Dr. Osman Cevdet Akçay, 1961 yılında Trabzon’da dünyaya geldi.

Akçay, eğitimini  Boğaziçi Üniversitesi ekonomi bölümünde tamamladı ve daha sonra  New York City University Graduate School and University Center’dan M.Phil ve Ph.D derecelerini alarak eğitimini tamamladı. 

Osman Cevdet Akçay, kariyer hayatına  Koç Finansal hizmetler ve Yapı Kredi de baş ekonomist olarak başlamış ve bu görevini 2018 yılına dek sürdürmüştür.

Akçay,  Araştırma ve yayın alanları döviz kuru belirlenme ve borç dinamikleri, dezenflasyon gibi konularını Türkiye ekonomisi üzerinden inceleyen çalışmalar yürütmüştür.

Cevdet Akçay, kariyerine hem yurt içi hem de yurt dışında ekonomik planlama ve yol göstericiliği yaptı.


[Osman Cevdet Akçay]

HATİCE KARAHAN KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nden İktisat yüksek lisans derecesi aldı.

2006’da Syracuse Üniversitesi’nde ekonomi doktorasını tamamlayan Karahan, aynı üniversite bünyesindeki Center for Policy Research’te araştırmalar yürüttü. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli üniversitelerde ders vermenin yanı sıra, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nda (TÜBİTAK) danışmanlık görevi üstlendi.

Karahan ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) gibi Türkiye’nin önde gelen iş dünyası kuruluşlarında uzun yıllar ekonomi danışmanlığı yaptı.

2015 itibariyle İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü’nde kurucu bölüm başkanlığı görevini yürüttü. 2020 yılında profesör unvanı aldı. Temmuz 2017’de T.C. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atanmış olan Karahan, ayrıca Harvard Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde ekonomi alanında misafir akademisyen olarak 2 yıl süreyle görevde bulundu.


[Hatice Karahan]

FATİH KARAHAN KİMDİR?

Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden mezun oldu. Pensilvanya Üniversitesi’nde ekonomi üzerine yüksek lisans  ve doktorasını tamamladı.

Çalışma ekonomisi ve mikroekonomi üzerine çalışan Karahan, 2012 yılından beri New York Merkez Bankası’na bağlı Para Politikası Araştırma Birimi bünyesindeki İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmalarında ekonomist olarak yer alıyordu.


[Fatih Karahan]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx