Soyer’den Kılıçdaroğlu’na ‘Geleceğin Türkiyesi’ sunumu

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’nin idare kademesindeki üyelere “Geleceğin Türkiyesi İzmir” vizyonuyla sunum yaptı. İzmir’den Türkiye’ye örnek olacak toplumsal demokrat belediyecilik projelerini anlatan Lider Soyer, CHP Başkanı Kılıçdaroğlu ve parti idaresini İzmir’in kurtuluşunun yüzüncü yıl aktifliklerine davet etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir’de bulunan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve parti idaresine “İktidara giden yolda İzmir’in toplumsal demokrat belediyecilik çözümleri”ni anlattı. Kentte bir oteldeki toplantıda Tunç Soyer, İzmir’den hayata geçirdikleri ve Türkiye’ye model olacak çalışmaları anlattı.

Sunumunun birinci kısmında “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla ortaya konulan İzmir tarımı stratejisi ve lokal tarım siyasetinden kelam eden Soyer, köylünün doğduğu yerde doymasını sağlayan, kuraklıkla çabayı büyüten, doğayı koruyan, katma bedelli eserlerle kentteki besin endüstrini ve istihdamı büyüten uygulamaları aktardı.

“KÖRFEZİ SABIRLA VE KARARLILIKLA TEMİZLİYORUZ”

“Yüzülebilir Körfez” amacıyla oluşturdukları stratejiyi paylaşan Soyer, yağmur suyu ayrıştırma projeleri, Çiğli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde yapılacak kapasite artırım ve revizyon çalışmaları ile yeni projeler hakkında bilgi verdi. Lider Soyer, Körfez’in nasıl temizleneceğine dair net, bilimsel bir yol haritası oluşturduklarını söyleyerek, “Bu planı sabırla ve tam bir kararlılıkla uyguluyoruz” dedi.

“DOĞAYLA AHENK İÇİN İZDÖNÜŞÜM PROJESİ”

Türkiye’de yeşil alt yapıyı bir altyapı sıkıntısı olarak kabul eden birinci belediye olduklarının da altını çizen Soyer, periyodun sonunda İzmir kent merkezini çepeçevre saran 35 Yaşayan Park’ın hizmete gireceğini, milyonlarca metrekarelik rekreasyon alanlarıyla kentte kişi başına düşen yeşil alan ölçüsünün 16 metrekareden 30 metrekareye çıkacağını lisana getirdi. İzmir’i tabiatla uyumlu hale getirmek için hane ölçeğinde de çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Soyer, İzmir’de çöp kavramına son veren İzDönüşüm projesini ayrıntılarıyla anlattı.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK KENTSEL DÖNÜŞÜM MODELİ”

Başkan Soyer’in sunumunda kent içi bisiklet altyapısı, kırsal bisiklet rotaları ve İzmir’de bisiklet kültürünün geliştirilmesi için yapılan çalışmalar ile sokak hayvanlarına yönelik tesis ve projeler de yer aldı. Dünyanın birinci ‘cittaslow metropolü’ İzmir’de bu kapsamda yapılan uygulamalara ait bilgi veren Soyer, tarım, kentsel dönüşüm ve toplu ulaşıma uyguladıkları kooperatifçilik modelini depremzedeler için de hayata geçirerek Halk Konut projesini başlattıklarını söyledi.

“İZETAŞ İLE 1 MİLYAR 485 MİLYON LİRA TASARRUF”

Soyer’in sunumunda yer verdiği mevzulardan biri de İzEnerji bünyesinde kurulan İzmir Elektrik Tedarik Anonim Şirketi (İZETAŞ) oldu. Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinin güç muhtaçlıklarını karşılamayı hedefleyen İZETAŞ’ın beş yılın sonunda, bugünkü fiyatlar üzerinden toplamda 1 milyar 485 milyon lira tasarruf sağlayacağını vurgulayarak bu uygulamanın Türkiye’ye örnek bir model olduğunu belirtti.

HALK EKMEK MODELİNİ ANLATTI

Soyer, toplumsal yardımlar ve dayanışma uygulamaları hakkında da ayrıntılı bilgi verdi. Halk Ekmek projesiyle yalnızca geçim kaygısındaki yurttaşları değil, birebir kederi yaşayan fırıncıları da desteklediklerini belirterek, İzmir Fırıncılar Esnaf Odası ile imzaladıkları protokolle ekmek fırınlarının yüzde otuzluk atıl kapasitesini faaliyete geçirdiklerini anlattı. Soyer, 130 bin adet olan günlük üretim arzını yeni bir ekmek fabrikası kurmaya gereksinim duymadan kısa müddette 250 bine ulaştırdıklarını söyledi.

“İZMİR’İ DEMİR AĞLARLA ÖRÜYORUZ”

Raylı sistem projelerini de aktaran Soyer, Narlıdere Metrosu ile Çiğli Tramvayı’nın Cumhuriyet’in yüzüncü yılında hizmete alınacağını, 28 kilometrelik Karabağlar Gaziemir Metrosu, 27.5 kilometrelik Otogar Kemalpaşa Metrosu ve 5 kilometre uzunluğundaki Örnekköy Yeni Girne Tramvay çizgisinin İzmir’e kazandırılacak yeni güzergahlar olduğunu söyledi. Soyer, imaline başladıkları Buca Metrosu’nun, Türkiye tarihinde bir belediyenin kendi kaynakları ile yaptığı en büyük yatırım ve İzmir tarihinin en büyük projesi olduğunu lisana getirdi.

“İZMİR EXPO VE TERRA MADRE’YE KONUT SAHİPLİĞİ YAPIYOR”

Başkan Soyer, İzmir turizminin geliştirilmesine yönelik projeler hakkında bilgi vererek Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortaya koyduğu Çeşme projesine karşı çıkış nedenlerini de açıkladı. Soyer, İzmir’in konut sahipliği yapacağı Expo 2026 ve İzmir Enternasyonal Fuarı’na paralel olarak Eylül ayında düzenlenecek Terra Madre Anadolu gastronomi fuarından da kelam etti.

“ACİL TAHLİL TAKIMI İKİ YILDA SIKINTILARI ÇÖZDÜ”

Başkan Soyer’in sunumunda yer verdiği kıymetli başlıklardan biri de “Acil Tahlil Ekibi”nin çalışmaları oldu. Son iki yılda kent merkezindeki dezavantajlı mahallelerin sıkıntılarını hızla tahlile kavuşturduklarını söyleyen Soyer, Çocuk Belediyesi, Gençlik Belediyesi, Masal Meskenleri, “Anahtar” ismiyle bayanlara bütüncül hizmet sunan Toplumsal Hayat Yerleşkesi, bayan istihdamı ve engellilere yönelik projelerini de tek tek anlattı.

Soyer, toplumsal hizmet alanındaki çalışmaların değerinin altını çizerek “Dokuz Eylül, Ege, Katip Çelebi üniversitelerimizde ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde günlük 4 bin kişilik yemek dağıtımına başladık. Yeniden okullarınıza çıkan altı noktayı “Çorba Durağı”na çevirdik. 5 bin 547 üniversite öğrencisine, sekiz ay için toplam 3 bin 200’er lira eğitim takviyesi verdik” dedi.

“CAN DOSTLARA DAYANAK ARTIYOR”

İzmir Veteriner Tabipleri Odası ile Sahipsiz Sokak Köpekleri Rehabilitasyon Projesi’ni başlattıklarını lisana getiren Soyer, Türkiye’de birinci ve tek olan bu örnek proje ile can dostların kulak küpesi ve mikroçip ile işaretlenerek anlık takip altına alındığını, belediye tarafından yapılan kısırlaştırma hizmetlerine Veteriner Odaları’nın kapasitesini dahil ederek kısırlaştırılan hayvan sayısını kıymetli ölçüde artırdıklarından kelam etti.

Başkan Soyer son olarak iştirakçileri İzmir’in kurtuluşunun yüzüncü yılı kapsamında Eylül’de başlayacak yüzüncü yıl aktifliklerine davet etti.

Sunumun akabinde Lider Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm idare kademesine teşekkür ederek onları sahneye davet etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.