Türk Dünyası Kastamonu’da bir ortaya geldi

Posted by

Türk Dünyası, Kastamonu Belediyesi tarafından 1994 yılından bugüne organize edilen ve bu yıl 22’ncisi düzenlenen “Türk Dünyası Günleri” etkinliğinde bir ortaya geldi. Kafkasya başta olmak üzere, Avrupa ve Asya’dan 20 ülke ve çeşitli ülkelerde yaşayan 27 Turani halktan protokol ve şov takımlarının yer aldığı aktiflikle, renkli imajlara sahne oldu. Üç gün boyunca etkinlikler çerçevesinde Türk Toplulukları meydanda kurulan çadırlarda eski Türk kültürünü yaşatıp, yöresel dans ve müzik şovları ile kültürlerini tanıttı, el sanatları eserlerini sergiledi.

Üç gün boyunca süren etkinliklerde 7’den 70’e herkeste büyük bir coşku vardı. Yöresel kıyafetli Türk Toplulukları vatandaştan ağır ilgi gördü. Yöresel kıyafetli Türk Toplulukları ile birlikte Kışla Parkından Cumhuriyet Meydanına kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdik. Konutlarında olan halk ise pencerelerden bize eşlik etti, daima bir ağızdan sloganlar attılar. Kortej yürüyüşünde önde atların bulunduğu mehteran eşliğinde yürüyüş yaptık. Akabinde yürüyüş Cumhuriyet Meydanında sona erdi.

Mehteran grubunun şovlarını, halkoyunlarını ve Türk Toplulukları şovlarını büyük bir coşkuyla izledik. Akşam saatlerinde yağmurun çiselemesine aldırış etmeden Kastamonu Valiliği binasının ön cephesinde Türk tarihi mapping showlarını izledik ve gökyüzünde 200 drone ile oluşturulan Türk bayrağı, Türkiye haritası, Türk halk sembolleri ise bizi kendisine hayran bıraktı.

Ayrıca aktifliğe Şor Türkleri, Halaç Türkleri, Kaşkay Türkleri, Macaristan, Şekelistan, Güney Kore, Azerbaycan, Güney Azerbeycan, Moğolistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Altay Cumhuriyeti, Gagavuzya, Türkmen Sahra, Hakasya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Yakutistan, Finlandiya, Şahseven Türkleri, Kuzey Makedonya, Başkurdistan, Tataristan, Tuva, Kırım, Nogay Türkleri ve Doğu Türkistan’dan iştirak oldu. Danslarıyla, müzikleriyle, konuşmalarıyla dikkat çektiler.

ÜÇ GÜNLÜK YOLDAN GELEN VAR

Yoğun ilginin olduğu Türk Dünyası Günleri ile ilgili konuşan Kastamonu Belediye Lideri Rahmi Galip Vidinlioğlu ise Türk dünyası ve kültürünün bugüne kadar bu kadar büyük bir aktiflikte bir ortaya gelmediğini söylüyor. Vidinlioğlu, “Bu yıl 21 yıldır devam ettirdiğimiz tecrübesi çok daha geniş kapsamıyla hayata geçirmek istedik. Buraya gelen konuklarımız ortasında üç günlük yoldan gelen var, üç saatlik yoldan gelen de var. Fakat biliyorum ki herkes gönülden geldi” diyor. Vidinlioğlu, bu aktifliği klâsik hale getirmeyi ve her yıl daha da fazla iştirak ile tekrarlamayı planladıklarını da kaydediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.