Twitter’ın eski güvenlik şefinin tezleri 44 milyonluk muahedeyi bozmaya yetmiyor

Posted by

Twitter’ın eski güvenlik şefinin Salı günü ABD’li senatörlere verdiği tabir, elbet toplumsal medya şirketi için can sıkıcıydı. Fakat uzmanlara nazaran, Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık devralma mutabakatını sona erdirme konusundaki yasal uğraşı üzerinde kıymetli bir tesirinin olması pek mümkün değil.

Senato önünde iki buçuk saat boyunca tabir veren eski Twitter yöneticisi Peiter Zatko, Twitter için ulusal güvenliğin tehdit edildiği noktaya kadar hiç inançlı olmayan bir Twitter portresi çizdi. Zatko ayrıyeten Twitter’ı bu kusurları düzeltmek için hiçbir gayreti olmamakla suçladı. Zatko’ya nazaran Twitter, “güvenlik yerine kâra” öncelik vermeyi seçti.

ZATKO’NUN TEZLERİ MUSK’IN HİÇBİR İŞİNE YARAMAYACAK

Ancak uzmanlar, Salı günü Twitter hissedarların Ekim ayında görülecek dava öncesi devralma lehinde oy kullanmasıyla Elon Musk’ın işinin sıkıntı olduğunu belirtiyor.

Hukukçular, Zatko’nun tezlerinin dava üzerinde bir tesiri olma ihtimalini çok düşük görüyor.

Case Western Reserve Üniversitesi’nde hukuk profesörü Anat Alon-Beck, “Herhangi bir toplumsal medya şirketinin zımnilik sıkıntılarıyla müsabakası mutlaka önemli bir sorun. Fakat bunun yargılamayı etkilemesi için, çok yüksek bir standart olan maddi bir olumsuz tesir yahut sahtekarlık manasına gelmesi gerekiyor. Soruşturmadan daha müthiş ihlaller çıkmazsa bunun Musk lehine bir tesirinin olacağından şüpheliyim” dedi. 

Musk ve Twitter ortasındaki dava 17 Ekim’de görülecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.