Vestel ABD’li holding ile el sıkıştı

Posted by

Yerli teknoloji şirketi Vestel, IFA Berlin’de ABD merkezli Xperi Holding ile iş birliği muahedesi imzalandı. Muahedeye nazaran Xperi iştiraklerinden TİVo, Vestel’in ürettiği televizyonlarıyla kullanıcıya sunulacak. Kullanıcıya kullanım kolaylığı ve birbirinden farklı binlerce içeriğe erişim imkanı sunan platformun yer aldığı akıllı TV’ler, 2023 yılında Avrupa’da satışa sunulmasının çabucak akabinde Türkiye’ye gelecek.

Türkiye’den dünyanın 158 ülkesine ihracat yapan Vestel, 30’uncu sefer katıldığı IFA Berlin kapsamında milletlerarası iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. Vestel CEO’su Turan Erdoğan ve Xperi Holding CEO’su Jon Kirchner’in iştirakiyle gerçekleştirilen imza merasiminde duyurulan yeni iş birliğiyle iki şirket teknoloji ve içerik alanlarında güçlerini birleştirdi.

Anlaşmaya nazaran ABD merkezli Xperi Holding çatısı altında faaliyet gösteren TİVo, Vestel’in Avrupa’da satışa sunduğu akıllı televizyonlara entegre edilecek. İzleyicilere televizyon tecrübesinde ilgi alanlarına nazaran içerik ve canlı etkileşim imkanı sunan yeni jenerasyon içerik platformu TİVo, Vestel’in Avrupa’daki TV satış gücüne katkı sağlayacak.

Vestel CEO’su Turan Erdoğan, hususa ait yaptığı açıklamada “Küresel bir teknoloji şirketi olma vizyonumuz doğrultusunda memleketler arası iş birliklerimize devam ediyoruz. Ülkemizde TV pazarının başkanı, Avrupa’da ise pazarın birinci 3 oyuncusundan biriyiz. Bu pozisyonumuzu korumak ve yükseltmek için bilhassa tüketicinin beklentilerine cevap verecek teknolojileri üretmenin yanı sıra, içerik alanına da ağırlaşıyoruz. TİVo iş birliğiyle bilhassa Avrupalı tüketicinin beklentilerini karşılayacağımıza, bağımsız medya platformu barındıran yüksek teknolojiye sahip eserlerimizle fark yaratacağımıza inanıyoruz” dedi.

Xperi Holding CEO’su Jon Kirchner de şunları söyledi:

“TİVo olarak dünya çapında 40 milyon hanede varız. Bilhassa Akıllı TV’ler için tasarladığımız işletim sistemi ve medya platformumuz TİVo ile önde gelen teknoloji üreticilerinden ve Avrupa’nın birinci 3 TV üreticisinden biri olan Vestel ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

YENİ ESERLERİNİ BERLİN’DE SAHNEYE ÇIKARDI

Öte yandan Almanya’nın başşehri Berlin’de düzenlenen IFA’da 30’uncu defa yerini alan Vestel, 3 bin metrekarelik standında sürdürülebilir metotlar kullanarak ürettiği yenilikçi eserlerini tanıttı.

Toplumsal ve çevresel yarar yaratan bir teknoloji şirketi olmayı hedeflediklerini belirten Vestel CEO’su Turan Erdoğan, “30’uncu sefer iştirakçisi olduğumuz IFA’da tüketici elektroniği, beyaz eşyalar, akıllı eserler, elektrikli araç şarj aygıtları, profesyonel ekranlar, otomotiv ve batarya tahlillerinden oluşan yeni eser yelpazemizi tüm dünyaya tanıtıyoruz” diye konuştu.

YERLİ BATARYA İLE ÇALIŞAN DİK SÜPÜRGE

Elektrikli araçlara şarj tahlili sunan Vestel, Iberdrola, E.ON, Eneco üzere dünyanın önde gelen güç şirketleriyle yaptığı milletlerarası iş birlikleriyle Avrupa’da EVC’lerin yaygınlaşmasına öncülük ediyor. Vestel’in Ar-Ge faaliyetleri kapsamında geliştirip, ihraç ettiği Elektrikli Araç Şarj Aygıtları (EV Charger) yeni tasarım ve geliştirilen özellikleriyle IFA’da yerini aldı.

Şirket, IFA’da elektrikli bisiklet bataryaları, pille çalışan televizyon ve şarjlı dik süpürgelerinin yanı sıra gelecek yıl piyasaya çıkacak olan telekom ESS bataryasının maketini de sergiliyor. Birinci kez yerli üretim batarya ile satılacak şarjlı dik tip süpürge olma özelliği taşıyan ve tek şarjla 80 dk’ya varan çalışma mühleti olan Vestel S50’nin tıpkı vakitte ihraç edilmesi de planlanıyor.

GÜNCEL FATURASINI HESAPLAYAN KLİMA

Eenerji tüketimini direktörün birinci adımının bu tüketimin ölçülmesinden geçtiğine değinen Erdoğan, şunları söyledi: “Akıllı Fatura (The Easy Bill) dijital hizmeti sayesinde, Vestel kablosuz haberleşme teknolojili klimaların güç tüketimi takip edilebiliyor.

Bu sayede güç kullanımı hedeflenen fatura ölçüsünün yüzde 80’ine ulaştığında kullanıcıya ikaz bildirimi gidiyor. Fatura limiti aşıldığında ise akıllı klima otomatik olarak tasarruf moduna geçerek, güç tüketimini azaltıyor.”

YUMURTALARI RAF ÖMRÜNE NAZARAN GÖSTEREN BUZDOLABI

Fuarda tanıtılan Vestel’in besin israfını önlemeye yönelik geliştirdiği yeni envarter takip teknolojisi Full Indoor buzdolabı ise kapağının içerisindeki eserlerin takibini yapabiliyor. Full Indoor sisteminde bulunan EggMinder teknolojisi, buzdolabındaki yumurtaların raf ömrünü ve ölçüsünü takip ederek, yumurtaların geriye kalan raf ömrüne nazaran yeşil, sarı ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk ile bilgilendiriyor.

Verilen bilgiye nazaran IntelliShelf teknolojisi ise buzdolabı kapağının içerisindeki raflarda yer alan eserlerin yükünü, tazeliğini ve son kullanma tarihlerini takip ediyor. Kullanıcılar eserlere dair bu bilgileri Vestel Konutun Aklı ve VeeZy uygulamaları üzerinden yahut raftaki LED göstergeler üzerinden takip edebiliyor.

ARTAN YEMEKLERİ VAKUMLUYOR

Vestel’in başka besin israfını önlemeye odaklanan VacuumJar ve VacuumBag eserleri de vakum torbası özelliği, kullanıcılara artan yemekleri vakumlayarak taze ve sağlıklı tutma imkânını sunuyor. VacuumJar teknolojisi ise kavanoz üzere saklama kaplarında yer alan sıvı besinleri vakumlayarak uzun mühlet taze olarak depolayabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.