Yargıtay’dan ucuz ilan kararı

Posted by

Evine televizyon almak isteyen genç, bir internet sitesinde gördüğü ilan üzerine bir bireyle 700 TL karşılığında anlaştı. Parayı belirtilen banka hesabına gönderen genç, beklediği televizyona bir türlü kavuşamadı.

Tüm teşebbüslerine karşın parasını da iade aylamayan genç mahkemenin yolunui tuttu. Siteye ilan veren ve banka hesabına para yatırılan iki sanık hakim karşısına çıktı. Ağır Ceza Mahkemesi, “Bilişim sistemleri banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” yapmakla suçlanan iki sanığa 2 yıl 6 ay mahpus cezası verdi.

Sanık avukatları kararı temyiz edince devreye Yargıtay 15. Ceza Dairesi girdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan Daire, nitelikli dolandırıcılıkla suçlanan sanıklara verilen mahkumiyet kararını onadı.

“UCUZ İLANLARA KANMAYIN”

Öte yandan hukukçular, tüketicilerin tanınan internet sitelerinde gezinirken ederinden daha ucuza verilen eser ilanlarına prestij etmemeleri gerektiğini lisana getiriyor. Hukukçular, “Kimse, kimseye hele şu evrede ederinden daha cuzua bir eser vermez. Şayet bir eser piyasa kıymetinden daha uygun bir fiyata satılıyorsa araştırılması gerekiyor.” ikazında bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.