Yunanistan’da Batı Nil Virüsü olayları artıyor

Posted by

Yunanistan’da sivrisinekler aracılığıyla bulaşan ve bir enfeksiyon hastalığı olan Batı Nil Virüsü (BNV) olaylarda artış gözlemleniyor.

Yunanistan Ulusal Halk Sıhhati Örgütü’nden (EODY) yapılan açıklamada, BNV olayları ve ölümlerinin artmaya devam ettiği söz edildi.

14 kişi öldü

Ülkedeki hadise sayısının 160’a çıktığı aktarılan açıklamada, şu ana kadar 14 kişinin de virüs nedeniyle öldüğü kaydedildi.

Açıklamada, olaylardan 98’inin menenjit üzere merkezi hudut sistemini etkileyen rahatsızlıklardan şikayetçi olduğu, 62’sinin ise hafif semptomlar gösterdiği yahut hiç belirti göstermediği vurgulandı.

EODY, 30 Ağustos prestijiyle ülkede 123 BNV olayı ve virüse bağlı 11 mevt kaydedildiğini bildirmişti.

Batı Nil Virüsü (BNV) nedir

Genellikle “Culex” cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan BNV’den korunmak için rastgele bir aşı bulunmazken sivrisinek ısırıklarına karşı korunma tavsiye ediliyor.

Sivrisineğin ısırdığı andan itibaren kuluçka mühletinin 2 ile 14 gün ortasında değiştiği, bağışıklığı zayıf olanlarda bu müddetin 21 güne çıktığı belirtiliyor. Virüsün bulaştığı bireylerin yaklaşık yüzde 80’inde rastgele bir belirti görülmediği, hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde ateş, halsizlik, bulantı-istifra, baş ve kas ağrısı üzere semptomların görüldüğü tabir ediliyor.

AA’nın haberine nazaran; BNV hadiselerine çoğunlukla; Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya’da rastlanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.