Bu ülke dijital göçebelere 6 aylık vize sunuyor

The Japan Times’ın haberine göre Yükselen Güneş Ülkesi, Mart ayının sonunda dijital göçebelere altı aylık vize sunmaya başlamayı planlıyor. Ülkenin Göçmenlik Hizmetleri Dairesi’ne göre, vizeye hak kazanabilmek için dijital göçebelerin yıllık 10 milyon yen veya 67.556,80 dolar gelire sahip olması gerekiyor.

Vize, AB ülkeleri ve ABD, Avustralya ve Singapur gibi ülkeler de dahil olmak üzere 49 ülke ve bölgeden gelen ziyaretçilere sunulacak. Japonya, gelir şartının yanı sıra dijital göçebelerin özel sağlık sigortasına sahip olmalarını da zorunlu kılıyor. Eşlerin ve çocukların da Japonya’da kalmasına izin verilecek.

Japonya, dijital göçebe vizesi sahiplerine oturma kartı vermeyecek ve vizeler hemen yenilenmeyecek. The Japan Times’a göre bu hak sahipleri, ülkeyi terk ettikten yalnızca 6 ay sonra yeniden başvuruda bulunabilecek.

Geçtiğimiz yıl Japonya, Kovid-19 salgınının ardından ülkeye yönelik turizmi canlandırmak amacıyla dijital göçebeler için vize başlatacağını duyurmuştu. Japonya’yı geçen yıl 25 milyon turist ziyaret etti; bu rakam 2019’dan bu yana en yüksek rakam.

Başkent Tokyo, uzaktan çalışma için en hızlı büyüyen merkezlerden biri. 2023 Göçebe Listesi raporuna göre şehir, 2018 ile 2022 yılları arasında dijital göçebelerin sayısında %67’lik bir artış gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx