Ekonomist Murat Özsoy: Asıl artış eylül ayından sonra olacak

Döviz kurundaki yükseliş devam ediyor. Dolar/TL kuru 23 lira sınırını aşarken Euro/TL kuru ise 24,80’leri gördü. Dolar kurundaki yükselişi değerlendiren ekonomist Murat Özsoy, döviz kurunun eylül ayından sonra daha da artacağını ve kurun yıl sonuna doğru 25-26 seviyelerine çıkmasının beklendiğini söyledi.

Gerçek Gündem’den Melisa Gülbaş’ın haberine göre, ekonomist Murat Özsoy, döviz kurundaki artışın eylül ayına kadar sert ve yukarı doğru olmayacağını ancak asıl artışın eylül ayından sonra olacağını söyledi:

“Şu anda turizm gelirlerinin devreye girmesi ve orta vadede programın açıklanması beklendiği için eylül ayına kadar yukarı doğru hareketlenmeler beklemiyorum.”

‘SENE SONUNA DOĞRU KUR 25-26 SEVİYELERİNE ÇIKACAK’

Haziran ayındaki Merkez Bankası toplantı kararının döviz kurundaki artışta önemli bir rol oynayacağını ifade eden Özsoy, sene sonuna doğru kurun 25-26 seviyelerine doğru ulaşacağını söyledi:

“Merkez Bankası toplantı kararı olarak bir faiz artışı gelirse kur 20’li seviyelere doğru gerileyebilir ama burada sanıyorum ki hükümetin önceliği ihracatçının beklentisi olan 23-24 seviyelerine kadar kuru serbest bırakmak olacak.”

Yeni atanan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomi politikalarının zaman içinde belli olacağını söyleyen Özsoy, şu anki söylemlere bakıldığında bir çıkarım yapılmasının zor olduğunu belirtti:

“Şu anki söylemler yeni politikaların etkili olacağını gösteriyor ama daha eylemlerin ne olacağı belli değil. Burada ilk önemli gösterge Merkez Bankası’nın faiz kararı ve toplantı metni olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir