Filistinli üniversite öğrencileri ailelerinden haber alamıyor

EĞİTİM SERVİSİ – Öğrencilere destek olmak amacıyla birçok üniversitede etkinlikler düzenleniyor. Bu kapsamda Ankara Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Filistinli öğrencilerle bir araya geldi. Toplantıda konuşan bazı öğrenciler, Gazze’deki elektrik ve internet kesintileri nedeniyle aileleriyle hiç iletişim kuramadıklarını, bazıları da savaşın başından beri sadece bir mesajla iletişim kurabildiklerini anlattı. Öğrenciler, saldırıların bir an önce durdurulması çağrısında bulundu.

Adıyaman, Erzincan Binali Yıldırım, Karadeniz Teknik üniversitelerinde de Filistinli öğrencilere yönelik etkinlikler gerçekleştirildi.

Sosyal Medyada Filistin Karartması!

Facebook ve Instagram başta olmak üzere sosyal medya platformlarında Filistin destekli mesajlara sansür uygulanmaya başlandı. Filistinlilerin sesini dünyaya duyurmak için yapılan bazı paylaşımlar ya filtreleniyor ya da kaldırılıyor. Gazze’deki felaketi gösteren hesapların bir kısmı da uyarılmadan kapatılıyor.

İsrail’in 7 Ekim’de başlattığı Gazze bombardımanının hemen ardından sosyal medya platformlarının kısıtlamaya gittiği görülüyor.

İsrail’in ‘Ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik gerçekleştirdiği saldırının ardından ise vahşete sosyal medya platformlarında gündeme getirenlere ağır yaptırımlar başladığı görülüyor.

21 yakınını kaybetti

Gümüşhane Üniversitesi Kampüsü’ndeki camide Filistin’de yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Rektör Halil İbrahim Zeybek’in de katıldığı namazın ardından üniversitedeki sosyal tesisin önünde toplanan 71 farklı milletten yabancı öğrenci, Filistin bayrağı açarak İsrail’i protesto etti.

Öğrencilerden Filistinli Ali Hasan Sukkar “Ailem orada, akrabalarımız, dostlarımız öldürüldü. Ailemden 21 kişi şehit oldu. Yaşadıklarımız gerçekti. Üstelik film sahnelerinde bile kolay kolay rastlanılmayan bir gerçek” diye konuştu. DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx