Kredi Kartında Taksit Dönemi Bitiyor Mu?

Vatandaşın can simidi haline gelen kredi kartları ekonomi yönetiminin de gündeminde.

Cumhurbaşkanlığı 2024 Yıllık Programında, kredi kartı ile taksitli mal alımlarına tedbir getirilmesinin yer aldığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı “2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”, Resmi Gazete’de yayımlandı. Programa göre enflasyonu artıran tüketim artışlarını önlemek amacıyla birtakım uygulamalar hayata geçirilecek. Buna göre kredi kartıyla alışverişte ve nakit çekiminde taksit sayısı için ilave önlem alınacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartı kullanımına ve kredilere sınırlama getirileceğini açıklamıştı.

Şimşek, “Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz. Başkasının parasıyla, krediyle, kartla zenginlik olmaz” diye konuşmuştu.

Sözcü’de yer alan habere göre Mehmet Şimşek, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı’nın kredi kartı taksit sınırlamasına yönelik sorusuna, “Dünyada kredi kartına taksit uygulayan tek ülkeyiz ve bu uygulamalar vatandaşın gelirinden fazla harcamasına neden oluyor, bu iyi bir şey değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx