Kremlin’den ‘Rusya uzaya nükleer silah gönderecek’ iddiasına yanıt

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Turner, “ABD’nin ciddi bir ulusal güvenlik tehdidi” ile karşı karşıya olduğunu ve detayını vermediği konuyla ilgili olarak Başkan Joe Biden’ın tüm bilgi ve belgeleri Kongre ile paylaşması gerektiğini bildirdi. ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Turner, yazılı açıklama yaparak, ülkenin ciddi bir ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Komite başkanı, Kongre üyelerine konuyla ilgili gönderdiği mektupta, söz konusu tehdidin ‘istikrarsızlaştırıcı yabancı bir askeri kapasite’ ile ilgili olduğunu vurguladı. Açıklamasında, söz konusu tehdidin ne olduğuna ilişkin detay vermeyen Turner’ın çıkışı, Beyaz Saray’da karşılık buldu. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ilgili istihbarat komitesi üyeleriyle perşembe günü yüz yüze görüşeceklerini, bu görüşmede ilgili konuları ele alacaklarını, ancak Turner’ın kamuoyuna bu şekilde önden bir açıklama yapmasının kendisi için “sürpriz” olduğunu ifade etti.

‘RUSYA, TEKNOLOJİYİ GELİŞTİRME AŞAMASINDA’

ABD basını, dosyaların Rusya’nın ‘uzaya nükleer silah yerleştirme planıyla ilgili olduğunu’ yazdı. ABC News ve New York Times’ın yanı sıra Reuters’a da konuşan kaynaklar, Turner’ın bahsettiği güvenlik tehdidinin Rusya’nın potansiyel olarak ‘uzaya nükleer anti-uydu silahı göndermesiyle ilgili olduğunu’ belirtti.

New York Times’ın aktardığına göre ABD, müttefiklerini de konuyla ilgili olarak bilgilendirdi ancak durumun mevcut olarak bir tehdit oluşturmadığını; Rusya’nın hâlâ teknolojiyi geliştirme aşamasında olduğunu söyledi.

KREMLİN: KÖTÜ NİYETLİ UYDURMALAR

Kremlin’den söz konusu iddialara ilişkin açıklama geldi. İddiaları ‘kötü niyetli bir uydurma’ diye niteleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu açıklamaların savunma bütçesi için daha fazla kaynak ayrılması amacıyla Kongre’yi teşvik etmek için yapıldığını belirtti.

“Beyaz Saray’ın ne yapıp edip Kongre’yi para tahsis edecek bir tasarıyı oylamaya teşvik etmeye çalıştığı çok açık” diyen Peskov, “Beyaz Saray’ın hangi hilelere başvuracağını göreceğiz” ifadelerini kullandı. Peskov, konuya ilişkin Beyaz Saray’dan resmi bir açıklama gelene kadar daha fazla yorum yapmayacağını belirtti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx