Tarihi bina yeniden eski haline kavuşacak

Antalya’nın tarihi Kaleiçi semti, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. 1895 yılındaki yangında büyük zarar gören semtte, restorasyon çalışmaları da devam ediyor.

Bu kapsamda, 1800’lü yıllarda Aziz Neophytos Kilisesi olarak hizmet veren ve 1895 yılındaki yangında tamamen yanarak küle dönen bina, 1905 yılında Rum cemaatlerinin desteğiyle yeniden inşa edildi. Rum kız mektebi olarak kullanılan bina, Birinci Dünya Savaşı sırasında da hastane olarak görev yaptı.

Günümüzde Dumlupınar Ortaokulu olarak kullanılan binanın ilk halinin fotoğrafı, Antalya Valiliği tarafından Osmanlı döneminden kalma evraklarda bulundu. Fotoğrafın bulunmasıyla birlikte, binanın orijinal haline döndürülmesi için restorasyon projesi hazırlandı.

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Sorumlusu Cemil Karabayram, projenin 2022 yılında başladığını ancak ilerleyemediğini belirterek, “Elimizde fotoğraf yoktu, o nedenle nasıl bir restorasyon çalışması yapacağımızı bilemediğimiz için proje hiç ilerlemedi. Ancak şimdi elimizde Osmanlı döneminde çekilen ve 1905 yılına ait fotoğraf var. Yapının ön cephesindeki asli unsurlar ele alındı. Çok mutluyuz” dedi.

Restorasyon çalışmalarının 2024 yılında başlayacağını belirten Karabayram, “Çalışmalar sırasında okul da hizmet vermeye devam edecek. Okul 1905 yılında Rum mektebiydi, Birinci Dünya Savaşı’nda hastane olarak kullanılıyor. Hastane olarak kullanılan bölümler hala net olarak görülebiliyor” diye konuştu.

Restorasyonun ne kadar süreceğinin belli olmadığını belirten Karabayram, Antalya’nın tarihine yeni bir eser kazandırılması ve turizme yapılacak katkıdan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx