Yeni Başkan Karahan’a İlişkin Dikkat Çeken Kulis!

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, Hafize Gaye Erkan’ın yerine Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’na atanan Fatih Karahan’a ve para politikasındaki olası adımlarına ilişkin bir haber yayımladı.

Kerim Karakaya ve Beril Akman imzasıyla yayımlanan “TCMB Başkanı Fed ve Amazon’da çalışmıştı” başlıklı haberde, konuya yakın kaynaklara dayandırılan değerlendirmelere yer verildi.

Değerlendirmelerden biri, Karahan’ın 2023 yılı Temmuz ayından bu yana sürdürdüğü TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) üyeliği sırasında daha sıkı para politikası uygulanmasını savunduğu yönünde oldu.

Konuya dair doğrudan bilgi sahibi bir kaynaktan aktarılan bir diğer değerlendirme, Karahan’ın başkanlığı döneminde faiz indirimlerinin en azından bu yıl sonuna kadar ertelenmesinin beklenebileceği yönünde oldu. Erkan’ın görevden alınması öncesinde bazı analistler üçüncü çeyrekte faiz indirimlerinin başlamasını bekliyordu.

42 yaşındaki Karahan’ın, Türkiye’nin eski ABD Büyükelçisi Murat Mercan’ın yeğeni olduğu, Boğaziçi Üniversitesi’nde matematik ve endüstri mühendisliği, ABD’de Pennsylvania Üniversitesi’nde iktisat eğitimi aldığı, ABD Merkez Bankası (Fed) ile Amazon’da ekonomist olarak çalıştığı bilgileri aktarıldı.

‘BU DEFA FARKLI’

Türkiye’de son yıllarda TCMB Başkanları’nın görev sürelerinin kısa kaldığını ancak Erkan’ın görevinin sekiz ayda sona ermesinin yatırımcılar açısından diğer örneklerden farklı değerlendirildiği ve Cumhurbaşkanı’nın faiz indirimi tercihi doğrultusunda gerçekleşmediğine işaret edildiği aktarılan haberde, ABD’nin önde gelen iki bankası JPMorgan ve Morgan Stanley’in Karahan döneminde TCMB’nin daha şahin olmasını bekledikleri ifade edildi.

Morgan Stanley ekonomisti Hande Küçük imzalı raporda, Erkan’ın görevden ayrılışının 2019’daki ve 2021’deki başkan değişimlerinden farklı olduğunun, bu defa politika değişikliği sinyali taşımadığının belirtildiği aktarılan haberde Türk yetkililerin de Karahan’ın başkan olarak atanmasının ordoks politikalara dönüşü güçlendireceğini vurguladıkları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx