Yerli ve milli güç ALTAY

Üç tarafı denizlerle çevrili, dört bir yanı da tehlikelerle dolu Türkiye dışa bağımlılığına son vererek toprak bütünlüğünü yerli ve milli savunma sistemleriyle koruyor. Türkiye’nin en güçlü olduğu alanlardan biri de savunma sanayideki kara araçları. Türkiye’nin kara savunma sanayisi alanında en önemli projelerinden biri, Altay adı verilen yerli tank projesi.  Proje, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştiriliyor. Bunun yanı sıra Türkiye, zırhlı araçlar, zırhlı personel taşıyıcılar, obüsler ve füze sistemleri gibi kara savunma araçlarının üretimine de önem veriliyor. Türk savunma sanayi şirketleri, bu alanlarda yerli ve milli ürünler geliştirip ve üretiyor. Kara savunma sanayii ürünleri sınır ötesi operasyonlarda da büyük rol oynuyor. Piyade tüfeğinden zırhlı araçlara ve elektronik harp sistemlerine kadar Mehmetçik’in sahada ihtiyaç duyduğu ve kullandığı sistemler çok büyük oranda yerli ve milli, Türk mühendislerinin tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği ürünler. 

YENİ ALTAY ANA MUHAREBE TANKI 

Yeni Altay, Türkiye’de geliştirilen 3+ nesil ana muharebe tankıdır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın modern tank ihtiyacının karşılanması ve yurt içinde tank ve tank alt sistemlerinin tasarımı, üretimi ve testlerine yönelik teknolojinin kazanılması maksadıyla başlatılan proje kapsamında, Yeni Altay Ana Muharebe Tankı’nın; Yerli ve milli zırh sistemi ve balistik koruma tasarımı, yerli imkânlarla geliştirilen, yüksek teknolojiye haiz Aktif Koruma Sistemi, yüksek ilk atışta vuruş yeteneğine sahip gelişmiş Atış Kontrol Sistemi, yüksek sayıda mühimmat taşıma özelliği, hassas optik stabilizasyon ve TV/Termal görüş ve lazer mesafe ölçme yeteneği, çok bantlı sayısal müşterek telsiz tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemine sahip olması, tankın kendi ekseninde her iki yöne de 360° nokta dönüşüne imkân sağlaması gibi alt sistemler ve teknik özelliklere sahip olması hedeflenmektedir. 

Aslan İka

ASLAN; keşif, gözetleme, hedef tespiti yapabilen ve üzerine SARP-L Silah Sistemi ile ihtiyaç duyulan başka faydalı yüklerin takılabildiği, otonom veya uzaktan komuta edilebilen insansız kara aracıdır. Göreve özel faydalı yükler entegre edilebilen yüksek hareket kabiliyetine sahip araç platformu sayesinde, zorlu çevre koşulları altında keşif, gözetleme ve ateş altına alma görevlerini başarı ile icra etmektedir.

Barkan İka

Barkan, sahip olduğu otonom devriye ve lider takibi gibi otonomi özelliklerine ek olarak robotik kol, silah sistemi gibi farklı faydalı yüklerin entegre edilebileceği modüler tasarımı sayesinde çok amaçlı görevlerde kullanılabilmektedir. BARKAN, yük taşıma veya çekme, yakın koruma sağlama, silahlı keşif gibi görevler için geliştirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx